Rekordowa liczba reżyserek w Hollywood

opublikowano: 06-01-2020, 22:00

Szklany sufit na srebrnym ekranie trzyma się mocno, choć trendy są obiecujące — wynika z nowych badań ekspertów.

W 2019 r. padł rekord: na liście 100 najważniejszych hitów kinowych ubiegłego roku udział filmów wyreżyserowanych przez kobiety wzrósł dwukrotnie i wyniósł 11 proc. — napisał Bloomebrg, powołując się na raport Uniwersytetu Kalifornii Południowej.

„Plac zabaw w filmówce jest najwyraźniej przyjazny tylko jednej płci, mężczyźni reżyserzy mają do niego o wiele lepszy dostęp i większe możliwości” — napisali autorzy raportu.

Ze 113 osób, które pełniły funkcję reżysera na planach 100 najważniejszych filmów minionego roku, tylko 12 to panie. Walka z dyskryminacją płci w branży filmowej w Hollywood to temat dyskusji publicznej od wielu miesięcy. Presja na dywersyfikację — podkreśla portal — jest ogromna. Mimo to żadna kobieta nie była nominowana do Złotego Globu, nagród rozdanych w niedzielę w Beverly Hills, za scenariusz czy reżyserię. Choć najwięksi producenci coraz częściej dążą do tego, żeby zatrudniać w zawodzie reżysera kobiety, liczby też prezentują się słabo. Z 220 reżyserów i reżyserek, których przez 13 lat zatrudniał Universal Pictures and Warner Bros., tylko 15 to kobiety.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy