Mezzanine – pomiędzy długiem a kapitałem

opublikowano: 20-03-2014, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA

PIOTR KUSZEWSKI

dyrektor Departamentu Inwestycji Kapitałowych BGK

Przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych form finansowania działalności. W większości przypadków jest to kapitał i dług. Inwestorzy finansują kapitał przedsiębiorstwa, bo chcą mieć udział w zyskach. Ponoszą jednak ryzyko, że po spłacie wierzycieli mogą nic nie zarobić. Wierzyciele, którzy pożyczają przedsiębiorstwu pieniądze, nie mają udziału w zyskach, ale w pierwszej kolejności odzyskują pożyczone pieniądze.

Dług i kapitał to jednak dwie skrajności. Wszystko, co jest pomiędzy, nazywamy mezzanine. Słowo pochodzi od włoskiego mezzano, które oznacza właśnie „pomiędzy”. Tymi pośrednimi formami finansowania przedsiębiorstw jest dług podporządkowany oraz dług zamienny na akcje lub udziały. Wykorzystanie tych form finansowania może przyspieszyć rozwój przedsiębiorstwa dzięki większej dostępności środków.

Dług podporządkowany od kilku lat jest chętnie wykorzystywany na polskim rynku finansowym. Idea jest bardzo prosta, wierzyciel zgadza się być spłacanym w dalszej kolejności w zamian za wyższe oprocentowanie. Oznacza to, że takie zobowiązanie przedsiębiorstwa nie wpływa na zdolność do pozyskiwania finansowania z banków, bo one są spłacane w pierwszej kolejności.

Dużo mniej popularną formą finansowania jest dług zamienny na akcje lub udziały. W tym przypadku wierzyciel może wybrać, czy chce odzyskać pożyczone pieniądze powiększone o odsetki, czy zamienić je na udziały w przedsiębiorstwie. Taka forma finansowania jest idealnym narzędziem finansowania innowacyjnych i rozwijających się przedsiębiorstw. W tym przypadku wierzyciel może czuć się bezpieczny jako finansujący firmę w postaci długu. Opcja zamiany na kapitał daje możliwość zwiększenia zysków, gdy finansowane przedsięwzięcie jest sukcesem.

Finansując innowacje, sami musimy być innowacyjni!

Ograniczanie się do długu i kapitału może uniemożliwić pozyskanie finansowania dla wielu ciekawych przedsięwzięć. Przedsiębiorcy i inwestorzy muszą nieustannie szukać nowych rozwiązań nawet w tak podstawowym obszarze jak finansowanie nowych pomysłów i rozwijających się firm.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane