Mezzanine – pomiędzy długiem a kapitałem

opublikowano: 20-03-2014, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA

PIOTR KUSZEWSKI

dyrektor Departamentu Inwestycji Kapitałowych BGK

Przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych form finansowania działalności. W większości przypadków jest to kapitał i dług. Inwestorzy finansują kapitał przedsiębiorstwa, bo chcą mieć udział w zyskach. Ponoszą jednak ryzyko, że po spłacie wierzycieli mogą nic nie zarobić. Wierzyciele, którzy pożyczają przedsiębiorstwu pieniądze, nie mają udziału w zyskach, ale w pierwszej kolejności odzyskują pożyczone pieniądze.

Dług i kapitał to jednak dwie skrajności. Wszystko, co jest pomiędzy, nazywamy mezzanine. Słowo pochodzi od włoskiego mezzano, które oznacza właśnie „pomiędzy”. Tymi pośrednimi formami finansowania przedsiębiorstw jest dług podporządkowany oraz dług zamienny na akcje lub udziały. Wykorzystanie tych form finansowania może przyspieszyć rozwój przedsiębiorstwa dzięki większej dostępności środków.

Dług podporządkowany od kilku lat jest chętnie wykorzystywany na polskim rynku finansowym. Idea jest bardzo prosta, wierzyciel zgadza się być spłacanym w dalszej kolejności w zamian za wyższe oprocentowanie. Oznacza to, że takie zobowiązanie przedsiębiorstwa nie wpływa na zdolność do pozyskiwania finansowania z banków, bo one są spłacane w pierwszej kolejności.

Dużo mniej popularną formą finansowania jest dług zamienny na akcje lub udziały. W tym przypadku wierzyciel może wybrać, czy chce odzyskać pożyczone pieniądze powiększone o odsetki, czy zamienić je na udziały w przedsiębiorstwie. Taka forma finansowania jest idealnym narzędziem finansowania innowacyjnych i rozwijających się przedsiębiorstw. W tym przypadku wierzyciel może czuć się bezpieczny jako finansujący firmę w postaci długu. Opcja zamiany na kapitał daje możliwość zwiększenia zysków, gdy finansowane przedsięwzięcie jest sukcesem.

Finansując innowacje, sami musimy być innowacyjni!

Ograniczanie się do długu i kapitału może uniemożliwić pozyskanie finansowania dla wielu ciekawych przedsięwzięć. Przedsiębiorcy i inwestorzy muszą nieustannie szukać nowych rozwiązań nawet w tak podstawowym obszarze jak finansowanie nowych pomysłów i rozwijających się firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Mezzanine – pomiędzy długiem a kapitałem