Czytasz dzięki

MF: dane o PKB pokazały siłę gospodarki i skuteczność działań antykryzysowych

  • PAP
opublikowano: 14-08-2020, 12:32

Dane o PKB za II kw. br. pokazują siłę polskiej gospodarki i skuteczność wprowadzonych przez rząd antykryzysowych działań - komentuje w piątek główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek w szybkim szacunku, że polski Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2020 roku spadł o 8,2 proc. rdr wobec wzrostu na poziomie 2,0 proc. rdr w I kw. 2020 r. Pełne dane o PKB w II kw. GUS poda 31 sierpnia.

"W II kw. nastąpił silny spadek aktywności gospodarczej. Dzisiejsze dane GUS - zważywszy na dużą niepewność - były stosunkowo bliskie oczekiwaniom rynkowym i wyraźnie lepsze od zanotowanych przez gospodarkę strefy euro, gdzie PKB w II kw. obniżył się o 12,1 proc. (kw/kw, sa) oraz o 15 proc. (r/r sa)" - napisał Czernicki w komentarzu opublikowanym na Twitterze resortu finansów.

"To pokazuje siłę gospodarki i skuteczność wprowadzonych przez rząd antykryzysowych działań" - podkreślił. "Spadek PKB zanotowany w Polsce w II kw. br. należy do najniższych wśród wszystkich krajów członkowskich UE" - dodał główny ekonomista MF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane