MF: do końca IX sfinansowano 86 proc. potrzeb pożyczkowych

PAP
opublikowano: 29-09-2017, 15:31

Na koniec września 2017 r. resort finansów miał sfinansowane 86 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych, a na rachunkach ok. 75 mld zł - wynika z piątkowego komunikatu wiceministra finansów Piotra Nowaka.

"Poziom sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto na koniec września wyniósł 86 proc. w stosunku do przewidywanego wykonania ustawy (...). Stan środków na rachunkach budżetowych ukształtował się na poziomie ok. 75 mld zł" - napisał Nowak.

Wyjaśnił, że jedynym przetargiem organizowanym we wrześniu był przetarg zamiany, który służył głównie finansowaniu przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych, jako że większość odkupionych przed terminem obligacji zapada już w 2018 r.

"Jako wypadkowa utrzymującej się korzystnej sytuacji płynnościowej budżetu oraz przewidywanych potrzeb pożyczkowych do końca roku, podaż obligacji na przetargach sprzedaży w IV kwartale będzie się mieścić w przedziale między 8 a 16 mld zł. W październiku przewidujemy jeden przetarg zamiany oraz jeden przetarg sprzedaży - z podażą od 4 do 8 mld zł i standardową ofertą obligacji" - poinformował.

Dodał, że od października oferta obligacji oszczędnościowych zostanie rozszerzona o nową 3-miesięczną obligację oszczędnościową o oprocentowaniu 1,5 proc., odpowiadającą na zapotrzebowanie nabywców indywidualnych na krótkoterminowe instrumenty skarbowe.

"W sierpniu zaangażowanie inwestorów zagranicznych na krajowym rynku SPW zmniejszyło się o 0,7 mld zł. Również we wrześniu do tej pory nastąpił niewielki spadek zadłużenia w posiadaniu inwestorów zagranicznych" - wskazał.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane