MF: Emisja obligacji w CHF zaspokaja potrzeby Polski na II i III kwartał 2007

opublikowano: 19-04-2007, 17:38

Emisja obligacji denominowanych we frankach szwajcarskich zaspokaja potrzeby pożyczkowe Polski na II i III kwartał tego roku - poinformowała wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska. Niewykluczone jednak, że Ministerstwo Finansów nie będzie czekało z kolejną emisją do IV kwartału, kluczowa będzie m.in. sytuacja na rynkach globalnych.

"Na razie ta emisja zaspokaja nasze potrzeby na II i III kwartał. Łączne potrzeby pożyczkowe na ten rok to równowartość 3,4 mld euro. Mieliśmy emisję obligacji za 1,5 mld euro w styczniu i teraz, o równowartości niespełna 1 mld euro. W sumie daje nam to około 2,4 mld euro. Oczywiście jest możliwość emisji wcześniejszej niż w IV kwartale, ale uzależnione jest to od sytuacji globalnej i potrzeb pożyczkowych" - powiedziała PAP Zajdel-Kurowska.

"W sumie nasze potrzeby do końca roku są niewielkie. Sytuacja mogłaby ulec zmianie, gdybyśmy dostali zielone światło ze strony wierzycieli z Klubu Paryskiego w sprawie przedterminowej spłaty zobowiązań" - dodała.

Polska uplasowała w czwartek obligacje we frankach szwajcarskich: 5-letnie za 0,5 mld franków oraz 12-letnie za 1 mld franków. Kupon obligacji 5-letnich wyceniono na 2,875 proc., a 12 letnich na 3,25 proc.

Organizatorami emisji są Credit Suisse i Unicredit.

"Nie spodziewaliśmy si aż tak dużego zainteresowania ze strony inwestorów. Roadshow było dużym sukcesem. Spotkaliśmy się z około 120 inwestorami. Te obligacje znalazły się w dużej mierze u odbiorców szwajcarskich, co jest nowością" - powiedziała PAP wiceminister.

Ostatnie emisje w Szwajcarii, Polska przeprowadziła w 2005 roku, kiedy to sprzedała 5-letnie papiery za 400 mln i 10-letnie za 1,5 mld franków. (PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / MF: Emisja obligacji w CHF zaspokaja potrzeby Polski na II i III kwartał 2007