MF: gotowy projekt ustawy o praniu brudnych pieniędzy

IAR
14-06-2008, 08:22

Projekt ustawy przeciwdziałającej praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu już jest gotowy. Dokument, który wprowadzi do polskiego prawa rozwiązania zalecane przez Unię Europejską, jest kierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Rzecznik ministerstwa finansów Jakub Lutyk wyjaśnił, że nowe prawo pozwoli na skuteczniejszą walkę z nieuczciwością niektórych polityków. Stanie się tak dzięki wprowadzeniu zasad, że majątek osób zajmujących eksponowane politycznie stanowiska będzie poddany szczególnej kontroli. Ustawa pozwoli też na skuteczniejszą walkę z finansowaniem terroryzmu.

Rzecznik powiedział, że w wielu krajach - również w naszym - istnieją jednostki analityki finansowej, które zajmują się wykrywaniem podejrzanych transakcji bankowych. Nowe przepisy ułatwią ich działanie. Komisja Europejska upomniała niedawno 15 krajów członkowskich Unii Europejskiej - w tym Polskę - że czas na wdrożenie nowych przepisów minął 15 grudnia ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / MF: gotowy projekt ustawy o praniu brudnych pieniędzy