MF: inflacja średnioroczna przyspieszy, presja CPI wciąż słaba

ISBnews
16-04-2014, 15:54

Inflacja średnioroczna przyspieszy do 1,2% w 2014 r. z 0,9% odnotowanych w ub.r. (w porównaniu do 3,7% w 2012 r.), prognozuje Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że także w kolejnych latach presja inflacyjna powinna być bardzo ograniczona.

"W przypadku inflacji prognozuje się, że po wyraźnym spadku w końcu 2012 r. i utrzymaniu się jej na niskim poziomie w 2013 r. również w roku bieżącym inflacja średnioroczna (mierzona CPI) pozostanie niska i wyniesie 1,2% w porównaniu z 0,9% w roku ubiegłym" - czytamy w "Informacji o działaniach podjętych przez Polskę w celu realizacji rekomendacji rady w ramach procedury nadmiernego deficytu".

"W kolejnych latach, przy założeniu stabilizacji cen na rynkach surowcowych oraz uwzględniając utrzymującą się wysoką ujemną lukę produktową i oczekiwaną tendencję aprecjacyjną złotego, przewiduje się, że presja inflacyjna będzie bardzo ograniczona" - napisano dalej.

Wobec marcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP), inflacja konsumencka wyniesie 1,1% r/r w tym roku i 1,8% w przyszłym roku, co oznacza wartości niższe odpowiednio o 0,6 pkt proc. i 0,1 pkt wobec projekcji z listopada. Według nowej projekcji, inflacja pozostanie poniżej celu inflacyjnego wynoszącego 2,5% r/r do I kw. 2016 r.

Prognoza centralna dotycząca średniorocznej inflacji, w badaniu przeprowadzonym przez NBP wśród 21 analityków w marcu, to 1,2% na 2014 r., 2,3% na 2015 r. i 2,5% w 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / MF: inflacja średnioroczna przyspieszy, presja CPI wciąż słaba