MF: Inflacja w sierpniu wyniesie 4,6-4,7 proc. r/r

26-08-2004, 08:16

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadną w sierpniu o ok. 0,3% w ujęciu miesięcznym, co przełoży się na roczny wskaźnik inflacji w wysokości 4,6-4,7% wobec 4,6% w lipcu, podał resort finansów w komunikacie w środę wieczorem.

Wcześniej w tym miesiącu minister finansów Mirosław Gronicki powiedział agencji ISB, że inflacja w sierpniu w ujęciu rocznym będzie wyższa niż w poprzednim miesiącu, ale należy oczekiwać deflacji w ujęciu miesięcznym.

Analitycy bankowi, a także Główny Urząd Statystyczny (GUS), spodziewają się, że inflacja w sierpniu będzie wyższa niż w lipcu, choć w poprzednim miesiącu wskaźnik ten okazał się niższy od oczekiwań.

Resort finansów prognozował wcześniej spadek inflacji do 2,5% r/r w drugiej połowie 2005 roku zakładając odwrócenie negatywnych szoków podażowych oraz utrzymanie restrykcyjnej polityki pieniężnej.

Zgodnie z projekcją inflacji banku centralnego, przy założeniu niezmienionych stóp procentowych, prawdopodobieństwo utrzymania się inflacji powyżej celu inflacyjnego 2,5% w latach 2005 i 2006 jest wyższe, niż prawdopodobieństwo tego, że inflacja znajdzie się poniżej celu. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MF: Inflacja w sierpniu wyniesie 4,6-4,7 proc. r/r