MF: instrumenty pochodne to wysokie ryzyko, OFE nie powinny w nie inwestować

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-12-2005, 17:45

Inwestycje w instrumenty pochodne są związane z wysokim ryzykiem, dlatego otwarte fundusze emerytalne (OFE) nie powinny ich dokonywać - tak Ministerstwo Finansów uzasadniło zamiar wycofania się z rozporządzenia umożliwiającego OFE nowy typ inwestycji od 1 stycznia 2006 r.

Inwestycje w instrumenty pochodne są związane z wysokim ryzykiem, dlatego otwarte fundusze emerytalne (OFE) nie powinny ich dokonywać - tak Ministerstwo Finansów uzasadniło zamiar wycofania się z rozporządzenia umożliwiającego OFE nowy typ inwestycji od 1 stycznia 2006 r.

    "Poprzedni rząd tuż przed zakończeniem swojej misji przyjął rozporządzenie, które miało umożliwić OFE inwestowanie w instrumenty pochodne po 1 stycznia 2006 r., mimo kontrowersyjności i wysokiego ryzyka wprowadzenia tego rozwiązania" - poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe resortu.

    Instrumenty pochodne, takie jak opcje, istnieją na rynku równolegle do walorów bazowych, np. akcji. Cena opcji, kontraktów czy warrantów zależy od kursu instrumentów bazowych. Niektóre instrumenty pochodne umożliwiają zysk nie tylko przy rynku rosnącym, ale również w czasie bessy. Dlatego wykorzystywane są przez inwestorów m.in. do zabezpieczania się przed ryzykiem.

    Ustawa o funduszach emerytalnych przewidywała od 1997 r., że rząd może określić w rozporządzeniu zasady inwestowania w inne kategorie lokat - jak instrumenty pochodne. Jednak zgodnie z prawem inwestycje te muszą służyć ograniczeniu ryzyka.

    Rozporządzenie rządu z 13 września br. określiło zasady inwestycji w instrumenty pochodne. Miało ono wejść w życie 1 stycznia 2006 r. i przewidywało dla OFE możliwość inwestowania w transakcje terminowe, opcje oraz tzw. kontrakty swap, czyli transakcje zamiany płatności na warunkach określonych przez strony.

    Przeciwko projektom przygotowywanym przez ministra finansów i ministra pracy i polityki społecznej zaprotestowała Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych (IGTE). Prezes IGTE Ewa Lewicka powiedziała PAP, że resort finansów dał Izbie "tylko 28 minut" na konsultacje projektu, przekazując propozycje w piątek o godz. 15.32 i żądając odpowiedzi na poniedziałek, 5 grudnia.

    Ministerstwo Finansów twierdzi, że IGTE miało więcej czasu na konsultacje, ponieważ Izba miała cały poniedziałek na przygotowanie opinii. Resort poinformował też PAP, że projekt był już opiniowany przez IGTE w ramach uzgodnień międzyresortowych, przeprowadzonych między 26 września a 10 października 2005 r., zaś 4 listopada - z udziałem prezes IGTE - uzgodniono treść projektu.

    "Projekt uzgodniony 4 listopada to nie ten sam, który otrzymaliśmy 2 grudnia. W przesłanym projekcie zostały usunięte instrumenty pochodne" - powiedziała we wtorek PAP Lewicka.  Ministerstwo Finansów tłumaczy krótkie terminy chęcią jak najszybszego wydania rozporządzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MF: instrumenty pochodne to wysokie ryzyko, OFE nie powinny w nie inwestować