MF: interwencje nie, obligacje tak

Wiktor Krzyżanowski
28-03-2003, 00:00

Ministerstwo Finansów nie zamierza skupować walut przy obecnym kursie w celu obsługi długu zagranicznego. Zamierza natomiast przeprowadzić emisje euroobligacji o wartości około 1 mld EUR i obligacji na rynek japoński o wartości 20 mld JPY — powiedział Ryszard Michalski, wiceminister finansów.

Na początku marca Ryszard Michalski zapowiedział, że resort jest przygotowany do przeprowadzenia operacji skupu walut na rynku, a jej termin jest uzależniony od warunków rynkowych. Obecnie uznał, że nie ma takiej potrzeby.

Wiceminister przyznał natomiast, że resort planuje emisję obligacji poza granicami kraju.

— Nie tylko na rynek amerykański. W tym roku planujemy jeszcze emisję na rynku japońskim oraz na rynku europejskim rzędu miliarda euro — deklaruje Ryszard Michalski.

Resort rozpoczął już proces wyboru banku lub banków, które pomogą zorganizować pierwszą w historii emisję obligacji nominowanych w jenach.

Pod koniec stycznia Polska sprzedała 10-letnie euroobligacje za 1,5 mld EUR. Ministerstwo informowało wcześniej, że może rozważyć również emisję obligacji na rynki brytyjski i amerykański w ramach zaplanowanej na ten rok łącznej sumy emisji zagranicznych wartości 11,6 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MF: interwencje nie, obligacje tak