MF: korzystny dla Polski wyrok ws. podatku od sprzedaży detalicznej nie jest prawomocny

  • PAP
opublikowano: 16-05-2019, 11:47

Korzystny dla Polski wyrok ws. podatku od sprzedaży detalicznej nie jest prawomocny, stronom przysługuje odwołanie, poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy resortu finansów Paweł Jurek, komentując wyrok Sądu UE unieważniający decyzje KE w tej sprawie.

Sąd UE stwierdził w czwartek nieważność decyzji Komisji Europejskiej dotyczących podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce.

"Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami pobór tego podatku jest na mocy stosownej ustawy zawieszony do końca 2019 roku. Ponadto dzisiejszy korzystny dla Polski wyrok nie jest prawomocny i każdej ze stron przysługuje odwołanie" - poinformował Jurek.

Sąd UE orzekając nieważność decyzji KE stwierdził, że "Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa".

Wyrok nie jest ostateczny, przysługuje od niego odwołanie.

Na przełomie listopada i grudnia 2016 roku Polska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę na decyzję KE w sprawie podatku handlowego. Jak podkreślono w skardze, KE dokonała błędnej kwalifikacji podatku jako pomocy państwa.

Wcześniej, we wrześniu 2016 roku, KE wszczęła postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę w związku z wprowadzeniem podatku handlowego. Bruksela argumentowała wtedy, że jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną.

KE wydała też nakaz zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy przez urzędników w Brukseli. Stwierdziła następnie, że podatek stanowi pomoc państwa niezgodną z rynkiem wewnętrznym oraz że został on wprowadzony w życie w sposób niezgodny z prawem.

Polska zaskarżyła decyzję KE w całości. Zarzuciła też w niej KE naruszenie unijnego prawa poprzez nakazanie niezwłocznego zawieszenia stosowania progresywnej skali polskiego podatku od sprzedaży detalicznej.

Sąd UE uznał, że KE się pomyliła. "W konsekwencji Sąd stwierdził nieważność decyzji końcowej Komisji" – podano w komunikacie TSUE.

Sąd UE jest jednym z dwóch organów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu