MF kwestionuje zasadność wypłaty budżetowego poręczenia dla LFO

Polska Agencja Prasowa SA
24-08-2006, 13:05

Ministerstwo Finansów kwestionowało i nadal kwestionuje zasadność wypłaty środków budżetowych na spłatę kredytów objętych poręczeniem Skarbu Państwa, udzielonym na rzecz Laboratorium Frakcjonowania Osocza (LFO) - głosi oświadczenie resortu, przesłane w czwartek PAP.

Ministerstwo Finansów kwestionowało i nadal kwestionuje zasadność wypłaty środków budżetowych na spłatę kredytów objętych poręczeniem Skarbu Państwa, udzielonym na rzecz Laboratorium Frakcjonowania Osocza (LFO) - głosi oświadczenie resortu, przesłane w czwartek PAP.

Resort finansów wydał oświadczenie w związku z publikowanymi ostatnio przez media informacjami dotyczącymi poręczenia Skarbu Państwa udzielonego w 1997 r. na rzecz LFO, dzięki czemu inwestycja otrzymała kredyt w wysokości 32 mln dolarów.

Spółka Laboratorium Frakcjonowania Osocza jako jedyna w kraju miała produkować leki z osocza krwi. Kredytu udzieliło konsorcjum bankowe, na którego czele stał Kredyt Bank. Gwarancji w 60 proc. udzielał ówczesny rząd Włodzimierza Cimoszewicza. Z 32 mln dolarów pożyczki spółka wykorzystała 21 mln dol. Zamiast fabryki w Mielcu (Podkarpackie) wybudowano tylko dwie hale. Produkcja nigdy nie ruszyła, a spółka kredytu nie spłaciła. Banki wyegzekwowały już od Skarbu Państwa prawie 61 mln zł

Jak oświadczyło Ministerstwo, "środki z budżetu państwa na spłatę kredytów objętych poręczeniem (60 mln 882,04 tys. zł) zostały zajęte w wyniku egzekucji komorniczej na podstawie bankowych tytułów egzekucyjnych, wystawionych przez banki wchodzące w skład konsorcjum, które udzieliło kredytu LFO Sp. z o.o. Uprawnienie banków do wystawienia takich tytułów wynika z przepisów prawa bankowego".

"Ministerstwo Finansów kwestionowało i w dalszym ciągu kwestionuje zasadność wypłaty tych środków" - głosi oświadczenie.

Przypomniano, że 21 listopada 2005 r. minister finansów skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko bankom wchodzącym w skład konsorcjum o ustalenie nieistnienia zobowiązania Skarbu Państwa wynikającego z umowy poręczenia. W sprawie tej Skarb Państwa jest reprezentowany przez Prokuratorię Generalną.

W środę Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu, postawiła zarzut niedopełnienia obowiązków byłej wiceminister finansów, obecnie członek Rady Polityki Pieniężnej, Halinie Wasilewskiej-Trenkner. Według prokuratury, Wasilewska-Trenkner parafowała w czerwcu 1997 r. projekt umowy, czym doprowadziła do udzielania gwarancji spółce LFO. Poprzez to działanie Skarb Państwa stracił - zdaniem prokuratury - blisko 61 mln zł.

W związku z zarzutami prokuratury Wasilewska-Trenkner zwołała na czwartek briefing.

Głównym podejrzanym w sprawie LFO jest Zygmunt N., przebywający w Wielkiej Brytanii. Prokuratura chce mu postawić zarzuty wyłudzenia 21 mln dolarów kredytów z różnych banków na budowę LFO, przywłaszczenia 8 mln dolarów i ponad miliona euro na szkodę spółki oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Podejrzanym w sprawie jest także znajomy b. prezydenta, Włodzimierz W. Jemu postawiono zarzut pomocy Zygmuntowi N. w przywłaszczeniu mienia spółki LFO. W sprawie oskarżony jest b. minister Wiesław Kaczmarek. Tarnobrzeska prokuratura oskarżyła go w maju ub. roku o to, że jako minister gospodarki w rządzie Cimoszewicza wydał nierzetelną opinię, która zdecydowała o przyznaniu spółce LFO poręczenia Skarbu Państwa. Kaczmarek nie przyznaje się do winy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MF kwestionuje zasadność wypłaty budżetowego poręczenia dla LFO