MF ma plan zastępczy na wypadek nieuznania OFE za sektor finansów publicznych

Internet Securities
opublikowano: 02-02-2005, 10:13

Ministerstwo Finansów ma plan zastępczy na wypadek, gdyby otwarte fundusze emerytalne (OFE) zostały zakwalifikowane niezgodnie z polską propozycją, która jednak pozwoliłaby spełnić kryteria z Maastricht w 2007 roku,

Ministerstwo Finansów ma plan zastępczy na wypadek, gdyby otwarte fundusze emerytalne (OFE) zostały zakwalifikowane niezgodnie z polską propozycją, która jednak pozwoliłaby spełnić kryteria z Maastricht w 2007 roku,

„Ten program konwergencji, który został przesłany, to jest taki, jaki postawiliśmy sobie biorąc pod uwagę rozwiązania bieżące, czyli taki, że OFE jest w systemie finansów publicznych. I cały czas mówimy, że te deficyty podawane w programie są górną granicą. Jest teraz kwestia następująca: czy jesteśmy w stanie bardziej obciąć deficyt tak, by spełnić to, co mówi Komisja” – powiedział Gronicki dziennikarzom po spotkaniu w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce.

Komisja Europejska ma w środę przedstawić ocenę najnowszej wersji polskiego programu konwergencji, według którego w 2007 roku deficyt budżetowy Polski spadnie do 2,2% PKB wobec unijnego limitu 3,0% PKB.

„Odpowiedź jest dwojaka: pierwsza, to wola polityczna, a druga, to możliwość znalezienia w Ministerstwie Finansów takiej możliwości. Co do politycznej woli nie będę się wypowiadał, co do Ministerstwie Finansów – to mamy plan zastępczy, który będzie przekazany, jeśli coś zdarzy się nie tak, żeby w razie czego móc stosować ten drugi plan tak, aby w 2007 roku móc spełnić kryteria z Maastricht, ale on będzie – oczywiście – bardziej kosztowny dla społeczeństwa i z tym się należy liczyć” – dodał minister.

Jak podała środowa „Rzeczpospolita”, Komisja Europejska stwierdza w swoim dokumencie, że OFE nie należy traktować jako części sektora finansów publicznych, stad też deficyt budżetowy Polski będzie wyższy w 2007 roku od zakładanego i wyniesie 3,9% PKB.

Polska nadal jednak zabiega o zmianę klasyfikacji OFE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane