MF ma propozycję zmierzającą do obniżenia cen usług telekomunikacyjnych

14-12-2004, 20:11

Ministerstwo Finansów przygotowało propozycję działań, które mają przyczynić się do obniżenia cen usług telekomunikacyjnych oraz cen dostępu do internetu poprzez zmianę modeli kosztowych tych usług - poinformował we wtorek wiceminister finansów Grzegorz Stanisławski.

Według Stanisławskiego, w ten sposób resort zaproponował zmiany do projektu rozporządzenia ministra infrastruktury o prowadzeniu rachunkowości i sposobów kalkulacji kosztów przez przedsiębiorstwo telekomunikacyjne. Ma być ono wydane pod końca I kwartału 2005 roku.

Resort finansów proponuje m.in., by wysokość cen hurtowych usług telekomunikacyjnych (oferowanych przez operatora innym operatorom), była powiązana z wysokością cen detalicznych - poinformował Stanisławski.

"Jeśli operator o dominującej pozycji na rynku obniży ceny detaliczne, będzie musiał obniżyć także ceny hurtowe" - powiedział Stanisławski.

Dodał, że obecnie niektóre ceny hurtowe oferowane w Polsce są wyższe do cen detalicznych. Wiceminister finansów podkreślił, że jest to "trwały dumping systemowy".

Jego zdaniem, zmiana modeli kosztowych usług jest istotna, ponieważ 87 proc. infrastruktury hurtowej jest w Polsce w rękach jednego operatora - Telekomunikacji Polskiej SA.

Inną propozycją resortu finansów jest m.in. uwzględnianie w cenach usług tylko kosztów infrastruktury, a nie np. kosztów

osobowych, co ma już miejsce w innych krajach UE.

Jak powiedział Stanisławski, przyjęcie tych rozwiązań doprowadzi do "pojawienia się na rynku nowych operatorów, konkurujących z operatorem dominującym i w efekcie do spadku cen".

Dodatkowo MF zaproponowało zwiększenie liczby osób pracujących w Urzędzie Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) przy analizie i opracowywaniu modelu kosztowego. Według Stanisławskiego obecnie pracują nad tym dwie osoby.

Nad zmianą kosztów usług telekomunikacyjnych, w tym dostępu do internetu, MF pracuje razem z Ministerstwem Infrastruktury, URTiP i Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Obniżkę cen usług telekomunikacyjnych poprzez zmianę modeli kosztowych zapowiadał na początku listopada minister finansów Mirosław Gronicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MF ma propozycję zmierzającą do obniżenia cen usług telekomunikacyjnych