MF: MFW sugeruje m.in. wzmocnienie nadzoru nad spółkami publicznymi i PPP

  • PAP
opublikowano: 03-10-2022, 17:44
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

MFW na prośbę Ministra Finansów przeprowadziło przegląd polityki i praktyk zarządzania inwestycjami publicznymi w kraju. W raporcie z badania MFW sugeruje m.in. wzmocnienie nadzoru nad spółkami publicznymi i partnerstwami publiczo-prawnymi – podało MF w poniedziałkowym komunikacie.

Ministerstwo Finansów podało w poniedziałkowym komunikacie, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy na prośbę Ministra Finansów przeprowadził przegląd polityki i praktyk zarządzania inwestycjami publicznymi w kraju - Public Investment Management Assessment. MFW opublikował raport z tego badania.

„Raport wskazuje, że Polska charakteryzuje się relatywnie silnymi instytucjami zaangażowanymi w planowanie, budżetowanie, procedury zamówień i przetargów, zarządzanie realizacją projektów. Pokazuje też, jak Polska zarządza swoją infrastrukturą publiczną w każdej z trzech faz cyklu zarządzania inwestycjami publicznymi” – poinformował resort finansów w komunikacie.

Wskazano w nim, że raport PIMA zawiera rekomendacje, które mogą być wykorzystane przy tworzeniu planu reform mających na celu usprawnienie systemu zarządzania inwestycjami publicznymi. Ocena wykorzystuje ramy PIMA, które są stosowane w 30 krajach na całym świecie. PIMA została specjalnie dostosowana do potrzeb Polski i będzie mogła odgrywać ważną rolę w identyfikowaniu sposobów dalszego wzmacniania instytucji i systemów zarządzania publicznego w kraju, które są odpowiedzialne za planowanie i alokację środków oraz realizację inwestycji publicznych.

„PIMA przedstawia kilka zaleceń dotyczących poprawy ww. procesów inwestycyjnych w Polsce. Obejmują one wzmocnienie procesów zarządzania inwestycjami publicznymi m.in. dot. udoskonalenia procesów oceny projektów, wzmocnienie nadzoru nad spółkami publicznymi i partnerstwami publiczno-prywatnymi, zapewnienia kompleksowego i spójnego ujęcia inwestycji publicznych, wprowadzenia standardowych kryteriów wyboru projektów oraz usprawnienia systemów informatycznych związanych z zarządzaniem inwestycjami publicznymi” – stwierdzono w informacji prasowej MF.

Ministerstwo dodało, że PIMA to narzędzie służące ocenie efektywności zarządzania inwestycjami publicznymi w krajach członkowskich MFW. Ewaluacji w ramach PIMA podlegają instytucje zaangażowane w podejmowanie decyzji dotyczących inwestycji publicznych na trzech etapach: planowanie, alokacja i implementacja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane