MF: na koniec listopada na rachunkach budżetowych jest 58 mld zł

PAP
opublikowano: 30-11-2017, 15:28
aktualizacja: 30-11-2017, 15:29

Na koniec listopada na rachunkach budżetowych jest 58 mld zł, sfinansowano 13,5 proc. przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych - poinformował w czwartkowym komentarzu do planu podaży skarbowych papierów wartościowych na grudzień wiceminister finansów Piotr Nowak.

"Na koniec listopada mamy sfinansowane 95,5 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto zakładanych w projekcie budżetu na 2018 r., jednak uwzględniając obecne przewidywania zakładamy, że tegoroczne potrzeby pożyczkowe zostały już całkowicie sfinansowane" - poinformował Nowak.

"Stan środków na rachunkach budżetowych ukształtował się na poziomie ok. 58 mld zł. Ponadto dzięki przeprowadzonym do tej pory przetargom zamiany mamy już sfinansowane 13,5 proc. przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych" - dodał.

Poinformował, że w związku z utrzymującą się korzystną sytuacją płynnościową budżetu oraz dotychczasową realizacją procesu finansowania potrzeb pożyczkowych, jedynym przetargiem zorganizowanym w grudniu będzie przetarg zamiany.

"W ramach prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych do odkupu na przetargu zamiany standardowo zostaną wystawione papiery zapadające w 2018 r." - wyjaśnił wiceminister.

Wskazał, że w ramach zarządzania strukturą zadłużenia oraz rozkładem w czasie kosztów jego obsługi zorganizowany zostanie przetarg odkupu obligacji nominowanych w dolarach zapadających w 2019 r.

"W październiku inwestorzy zagraniczni zmniejszyli swoje zaangażowanie w krajowych obligacjach skarbowych o 3,2 mld, należy jednak mieć na uwadze, że październik był miesiącem oddłużenia w tych instrumentach o 4,2 mld zł" - podał Nowak.

Piotr Nowak
Marek Wiśniewski
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane