MF: na koniec roku na rachunkach budżetowych ponad 60 mld zł

  • PAP
opublikowano: 31-12-2020, 12:51

Ze wstępnych szacunków wynika, że stan środków na rachunkach budżetowych na koniec roku przekroczy 60 mld zł, ponad 30 proc. przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu państwa zostało prefinansowane w tym roku - poinformował w czwartek wiceminister finansów Sebastian Skuza.

"Wstępnie szacujemy, że ponad 30 proc. przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu państwa zostało prefinansowane w roku bieżącym. Stan środków na rachunkach budżetowych na koniec roku będzie przekraczał 60 mld zł" - powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza w przekazanym PAP komentarzu do planu podaży skarbowych papierów wartościowych w styczniu 2021 r. oraz planu finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa w I kwartale 2021 r.

fot. Marek Wiśniewski
fot. Marek Wiśniewski

Wiceminister zastrzegł, że ostateczne wartości będą znane po zamknięciu roku budżetowego.

"W styczniu planowane są dwa przetargi kasowe. Nie planujemy sprzedaży bonów skarbowych" - dodał. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że w I kwartale resort finansów planuje od czterech do pięciu przetargów sprzedaży i do dwóch przetargów zamiany.

Poza tym, ministerstwo poinformowało, że w listopadzie zadłużenie w obligacjach skarbowych na rynku krajowym wzrosło o 0,8 mld zł. Zaangażowanie inwestorów zagranicznych wzrosło o 1,1 mld zł, a krajowych inwestorów pozabankowych o 0,6 mld zł, podczas gdy zadłużenie wobec banków krajowych spadło o 0,9 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane