MF: nie ma jeszcze stanowiska Polski w sprawie budżetu UE na 2006 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-11-2005, 19:35

Decyzja dotycząca stanowiska Polski w sprawie budżetu UE na 2006 r. nie została jeszcze podjęta. Stanowisko w tej kwestii zostanie wypracowane na wtorkowym posiedzeniu Komitetu Europejskiego Rady Ministrów - poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Decyzja dotycząca stanowiska Polski w sprawie budżetu UE na 2006 r. nie została jeszcze podjęta. Stanowisko w tej kwestii zostanie wypracowane na wtorkowym posiedzeniu Komitetu Europejskiego Rady Ministrów - poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

    "Ministerstwo Finansów informuje, że decyzja dotycząca stanowiska Polski w sprawie budżetu Unii Europejskiej na rok 2006 nie została jeszcze podjęta. Stanowisko w tej sprawie, jak zawsze w przypadku kwestii o tak istotnym znaczeniu dla Polski, zostanie wspólnie wypracowane w najbliższy wtorek na posiedzeniu Komitetu Europejskiego Rady Ministrów" - czytamy w piśmie przesłanym przez resort.

    Przyjęcie budżetu na 2006 r. przez Radę Unii Europejskiej przewidziano na najbliższy czwartek. "Rzeczpospolita" napisała w piątek, że polski rząd może nie poprzeć przyjęcia budżetu przez Radę UE.

    Polska zażądała wcześniej, by Rada UE zwiększyła globalne wydatki UE w roku 2006 zgodnie ze stanowiskiem Parlamentu Europejskiego do 1,05 proc. dochodu narodowego brutto, z planowanych przez Radę 1,01 proc. Zwiększona miałaby zostać m.in. pula na politykę spójności, czyli na rozwój najbiedniejszych regionów, o 3,7 mldeuro. Mimo iż stanowisko takie na pierwszy rzut oka może wydawać się logiczne, to jednak w Brukseli budzi zdziwienie.

    Polska komisarz ds. regionalnych Danuta Huebner przyznała w rozmowie z PAP, że decyzja o budżecie UE na rok 2006 "absolutnie" nie zmieni kwoty przyznanej Polsce w Kopenhadze 2003 i wpisanej do traktatu akcesyjnego. Jest to suma prawie 13 mld euro na lata 2004-2006.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane