MF nie porozumiało się ze związkami w sprawie cięć wydatków

PAP
opublikowano: 10-02-2009, 18:18

Ministerstwo Finansów nie porozumiało się ze związkowcami w sprawie cięć wydatków. "Solidarność" Pracowników Skarbowych zapowiada, że w środę zawiadomi prokuraturę o naruszeniu przez ministra finansów przepisów o nagrodach pracowniczych i związkach zawodowych.

Powodem konfliktu związkowców z ministerstwem są planowane cięcia wydatków. W ramach zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska oszczędności MF musi zaoszczędzić 530 mln zł, czyli 10 proc. budżetu. Związki zawodowe uważają, że propozycje MF są niezgodne z prawem. W poniedziałek zagroziły, że zawiadomią prokuraturę, jeżeli nikt z MF nie spotka się ze związkowcami.

Tomasz Ludwiński, szef Sekcji Krajowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Skarbowych powiedział PAP, że związek wyśle zawiadomienie do prokuratury, gdyż nikt z resortu nie odpowiedział na prośbę związku o spotkanie.

"Nie mam żadnych informacji. Obawiam się, że do żadnego spotkania nie dojdzie i wniosek zostanie wysłany" - powiedział Ludwiński.

Zdaniem Teresy Raczyńskiej-Wiśniewskiej, wiceprzewodniczącej Zarządu Federacji Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych, jeśli wniosek "S" do prokuratury przywołałby przepisy, które zostały naruszone, to podpisałaby się pod nim i Federacja.

Magdalena Kobos, rzecznik prasowa Ministerstwa Finansów powiedziała we wtorek PAP, że sprawujący nadzór nad służbami skarbowymi wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz chętnie spotka się z przedstawicielami związków.

Kobos dodała, że w resorcie zostały powołane trzy zespoły konsultacyjne (pod przewodnictwem Parafianowicza, Jacka Kapicy - szefa Służby Celnej i Mirosława Adamczyka - dyrektora generalnego). Mają one omawiać propozycje konkretnych rozwiązań, które będą zastosowane w resorcie i podległych ministerstwu jednostkach. Szczegóły powinny być znane do końca marca.

"Szefom poszczególnych jednostek będzie łatwiej ocenić, gdzie i w jakiej wielkości można dokonać oszczędności" - wyjaśniła Kobos.

Zgodnie z pismem wysłanym z MF do szefów podległych jednostek, powinny one maksymalnie obniżyć wydatki majątkowe, ograniczyć bieżące wydatki rzeczowe, odstąpić od wypłat nagród, ograniczyć wypłaty dodatkowych wynagrodzeń rocznych, nie wypłacać środków z niewykorzystanej puli na wynagrodzenia. Ponadto wstrzymane ma być zatrudnienie osób spoza jednostek resortu oraz ograniczone zatrudnienie na zwalniające się miejsca. Także przypadki przedłużania umów na czas określony mają być ograniczone do niezbędnego minimum.

Według "Solidarności" posunięcia ministra są niezgodne z prawem, bo minister nie ma prawa zawiesić funkcjonowania przepisu o naliczaniu 3-proc. funduszu nagród. Według związku nie można też zawiesić funkcjonowania art. 27 ustawy o związkach zawodowych, który pozwala na zawieranie porozumień co do ustalania wynagrodzeń i wypłat nagród w zakładach pracy.

Zdaniem wiceprzewodniczącej ZF ZZPS propozycje MF są niezgodne z prawem, gdyż część wydatków, które chce obciąć resort, wynika z funduszu płac.

"Będziemy zabiegać o spotkanie, by środki zaplanowane dla nas w tym roku zostały wypłacone, choćby z opóźnieniem, bo rozumiemy sytuację. Jako związki nie możemy jednak pozwolić, by to co dostaliśmy w ubiegłym roku, teraz nam zabrano" - powiedziała Raczyńska-Wiśniewska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane