MF o możliwości umorzenia odsetek w związku ze sprzedażą akcji BHW

Polska Agencja Prasowa SA
29-12-2005, 17:13

Pracownicy Banku Handlowego (BHW), którzy przy prywatyzacji banku nabyli akcje pracownicze, a następnie je sprzedali, mogą starać się o umorzenie odsetek za zwłokę oraz o umorzenie zaległości podatkowych, jeśli ich sytuacja materialna jest szczególnie trudna - podało Ministerstwo Finansów na stronach internetowych.

Pracownicy Banku Handlowego (BHW), którzy przy prywatyzacji banku nabyli akcje pracownicze, a następnie je sprzedali, mogą starać się o umorzenie odsetek za zwłokę oraz o umorzenie zaległości podatkowych, jeśli ich sytuacja materialna jest szczególnie trudna - podało Ministerstwo Finansów na stronach internetowych.

    "Zdaniem MF w opisywanej sytuacji obrotu akcjami pracowniczymi BH interes publiczny może stanowić przesłankę pozwalającą na pozytywne rozpatrzenie przez naczelników urzędów skarbowych wniosków o umorzenie odsetek za zwłokę, natomiast w przypadku szczególnie trudnej sytuacji materialnej podatnika naczelnicy urzędów skarbowych mają prawo umarzać, na uzasadniony wniosek podatnika, również zaległości podatkowe" - podał resort.

    Podczas prywatyzacji Banku Handlowego w 1997 r. 7,14 proc. wszystkich akcji nabyli pracownicy. Po dwóch latach, czyli od 1999 r., pracownicy mogli je sprzedać. W większości przypadków sprzedaż nastąpiła w 1999 r. W 2000 roku Bank Handlowy stał się częścią Citigroup.

    W czasie, gdy pracownicy Banku Handlowego objęli akcje, obowiązywały przepisy zwalniające z podatku dochody wynikające ze sprzedaży akcji, m.in. wówczas, gdy ich nabycie nastąpiło w ofercie publicznej. Jednak - zdaniem aparatu skarbowego - nabycie akcji pracowniczych nie było częścią  oferty publicznej. Obecnie fiskus domaga się zapłacenia należnego podatku i nalicza odsetki od zaległych - jego zdaniem - podatków.

    W listopadzie br. Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) zwrócił się do minister finansów Teresy Lubińskiej, aby sprzedający akcje pracownicze zostali zwolnieni z płacenia ewentualnych odsetek od zaległości podatkowych. 

    Rzecznik zwrócił uwagę, że w 2000 r. niektóre urzędy skarbowe pisemnie informowały pracowników banku o zwolnieniu z podatku z tytułu zbycia akcji. Ponadto z informacji Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wynika, że przychód ten podlega zwolnieniu od podatku PIT.

    RPO zwrócił wówczas uwagę, że organy podatkowe masowo podejmują postępowania wyjaśniające, czy pracownicy wywiązali się z zobowiązań podatkowych, ponieważ z końcem roku przedawnią się przepisy w tej sprawie.

    Resort podkreślił też w komunikacie, że kierownictwo Ministerstwa Finansów chce jak najszybciej wyjaśnić wszelkie kwestie sporne. "W ostatnich dniach pojawiły się sygnały o ewentualnych nieprawidłowościach w pracy urzędników skarbowych przy rozpatrywaniu spraw dotyczących opodatkowania akcji Banku Handlowego. Ministerstwo Finansów pragnie wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z tą kwestią" - podał resort.

    Według komunikatu, podatnicy, którzy zetknęli się z jakimikolwiek problemami w pracy służb skarbowych przy rozpatrywaniu takich spraw, proszeni są o przekazywanie swoich uwag do Departamentu Administracji Podatkowej w MF, na adres sekretariat.AP@mofnet.gov.pl lub telefonicznie pod numer 022 826 65 06.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / MF o możliwości umorzenia odsetek w związku ze sprzedażą akcji BHW