MF obawia się projektu Lewiatana

Jarosław Królak
12-01-2006, 00:00

Zdaniem fiskusa, część propozycji naprawy ustawy o VAT autorstwa Lewiatana zagraża dochodom budżetu państwa. Nie wróży to dobrze projektowi.

Ministerstwo Finansów (MF) nie wie jeszcze, co począć z projektem nowelizacji ustawy o VAT, opracowanym przez radę podatkową przy PKPP Lewiatan (przy współudziale kilkunastu innych organizacji przedsiębiorców oraz Mirosława Barszcza, obecnego wiceministra finansów). Wie natomiast, że niektóre jego regulacje mogą uderzyć w budżet państwa. Mirosław Barszcz poinformował, że oznaczałoby to czerwone światło dla propozycji zbyt drogich dla państwa. Przynajmniej na razie.

Kasa, kasa, kasa

Sprawą reformy ustawy o podatku VAT zajęła się wczoraj sejmowa komisja gospodarki. Eksperci rady podatkowej Lewiatana przedstawili posłom swój projekt nowelizacji (niedawno przekazany resortowi finansów) i tłumaczyli zasadność poszczególnych rozwiązań. Pozytywnie o projekcie wypowiedział się Andrzej Kaczmarek, wiceminister gospodarki. Posłowie oczekiwali przede wszystkim na oficjalne stanowisko Ministerstwa Finansów. Nie doczekali się. Wiceminister Barszcz poinformował tylko, że projekt Lewiatana jest korzystny dla podatników, a resort finansów zaopiniuje go do końca stycznia.

— Trwają jeszcze wyliczenia skutków budżetowych projektu. Część jego zapisów zmierza do rozluźnienia systemu vatowskiego. Niektóre propozycje mogą, niestety, uszczuplić wpływy do budżetu. Na przykład eliminacja w imporcie obowiązku wpłacania VAT „od ręki” do urzędu celnego mogłaby znacznie opóźnić wpływ do kasy państwa nawet 800 mln zł rocznie. Wkrótce będziemy znać skutki finansowe pozostałych rozwiązań — mówi Mirosław Barszcz.

Projekt wyraźnie zwiększa m.in. możliwości odliczania przez firmy VAT i uzyskiwania jego zwrotu. Jedną z propozycji najbardziej zagrażających budżetowi jest skrócenie oczekiwania na zwrot VAT ze 180 do 25 dni. Nie ma się co łudzić, że rząd to zaakceptuje.

— Obawiam się, że resort finansów i rząd nie zgodzą na wprowadzenie regulacji zmniejszających dochody kasy państwa. Do takich rozwiązań będzie można powrócić, gdy pozwoli na to kondycja budżetu — mówi wiceminister.

Posłowie wpadli na pomysł przejęcia projektu Lewiatana i pracowania nad nim w Sejmie, jako nad projektem komisyjnym.

— Jeszcze w tym tygodniu nad tą propozycją zastanowi się prezydium sejmowej Komisji Gospodarki — mówi Artur Zawisza, przewodniczący komisji.

Posłowie odłożyli głosowanie nad dezyderatem do rządu w sprawie reformy VAT.

Dziś projekt PO

Projekt całkowicie nowej ustawy o VAT ma także Platforma Obywatelska (pisaliśmy o tym 9 stycznia). Dzisiaj oficjalnie zaprezentuje go Jan Rokita, wiceszef PO. Zdaniem posła Zawiszy, od przybytku głowa nie boli. Natomiast wiceminister Barszcz stwierdził, że warto byłoby zastanowić się nad połączeniem projektów Lewiatana i Platformy.

— One są w 90 proc. zbieżne. Można by to wykorzystać i zrobić jeden dobry projekt — uważa Mirosław Barszcz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MF obawia się projektu Lewiatana