Czytasz dzięki

MF: oprocentowanie sierpniowych obligacji na poziomie z lipca

PAP
opublikowano: 27-07-2020, 14:57

Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych z sierpniowej oferty utrzymane zostało na poziomie z lipca br. - poinformował resort finansów w poniedziałek.

MF podało, że oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 0,5 proc. w skali roku, a 2-letnich papierów skarbowych 1 proc.; pozostałe papiery w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 1,1 proc. dla 3-latek, 1,3 proc. dla 4-latek oraz 1,7 proc. dla 10-latek.

Ministerstwo Finansów
Zobacz więcej

Ministerstwo Finansów fot. WM, Puls Biznesu

"6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu +Rodzina 500 plus+ oprocentowane są odpowiednio 1,5 proc. i 2 proc. w pierwszym roku oszczędzania" - czytamy w komunikacie.

"W sierpniu utrzymujemy oprocentowanie obligacji oszczędnościowych na atrakcyjnym poziomie oferowanym w lipcu, zróżnicowanym w zależności od rodzaju obligacji. Aktualnie kształtuje się ono na poziomie od 0,50 do 1,70 proc. w przypadku standardowej oferty oraz 1,50 i 2,00 proc. w przypadku obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+" - skomentował wiceminister finansów Piotr Nowak.

Dodał, że oferta skarbowych instrumentów oszczędnościowych jest zróżnicowana pod kątem czasu trwania inwestycji oraz sposobu naliczania i wypłaty odsetek. "Obligacje o oprocentowaniu stałym – trzymiesięczne i dwuletnie – to najkrótsze instrumenty spośród oferowanych. Cztero- i dziesięcioletnie to propozycja dla osób, które chcą zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją" - zaznaczył.

Resort poinformował, że dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M, po której banki pożyczają sobie pieniądze.

"W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 0,75 proc." - napisano.

Wedle MF ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje również w przypadku obligacji 10-letnich, ale dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1 proc.

"Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,25 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,50 proc. dla 12-letnich" - podął resort. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane