MF: Optymalny termin spłaty Klubu Paryskiego to 31 marca

Polska Agencja Prasowa SA
10-02-2005, 12:09

Optymalnym terminem dla przedterminowej spłaty polskiego zadłużenia w Klubie Paryskim jest 31 marca tego roku, kiedy to przypada płatność odsetek z tytułu tego długu - uważa wicedyrektor departamentu należności i zobowiązań finansowych państwa Ministerstwa Finansów Andrzej Ciopiński.

Optymalnym terminem dla przedterminowej spłaty polskiego zadłużenia w Klubie Paryskim jest 31 marca tego roku, kiedy to przypada płatność odsetek z tytułu tego długu - uważa wicedyrektor departamentu należności i zobowiązań finansowych państwa Ministerstwa Finansów Andrzej Ciopiński.

"Optimum byłoby załatwienie całości operacji 31 marca, kiedy to przypada termin płatności odsetek" - powiedział w czwartek PAP Ciopiński.

Polska zaproponowała państwom-członkom Klubu Paryskiego przedterminową spłatę długu o wartości 12,3 mld euro. Resort finansów planował przeprowadzenie całej operacji w ciągu 12-18 miesięcy. MF chce to sfinansować środkami pozyskanymi z emisji euroobligacji (3 mld euro) i z linii kredytowych otwartych w bankach komercyjnych.

"Obserwujemy zainteresowanie ze strony kredytodawców. Oficjalnych odpowiedzi jeszcze nie ma. Chcielibyśmy, aby wszyscy przystąpili, ale jest to kwestia wewnętrznej decyzji tych kredytodawców więc trudno na obecnym etapie powiedzieć, jaka to będzie kwota (przedterminowej spłaty - PAP)" - powiedział Ciopiński.

"Przesłanie przez członków Klubu Paryskiego deklaracji w sprawie oferty ministerstwa to kwestia najbliższych tygodni" - dodał.

Wicedyrektor Ciopiński powtórzył, że resort może wyemitować jeszcze obligacje na rynkach zagranicznych, a skala tych emisji będzie zależała od wysokości spłaty długu wobec KP. Jedna z opcji to emisje poza strefą euro, między innymi na rynku amerykańskim.

"Rozmiar potrzeb pożyczkowych (finansowanych za granicą - PAP) będzie zależał od tego, jak duża będzie przedpłata w Klubie Paryskim. Jest prawdopodobne, że przeprowadzimy jeszcze emisję w tym roku, natomiast termin i rynek nie zostały jeszcze ustalone. Jedną z możliwości jest wyjście poza rynek euro dla dywersyfikacji" - powiedział Ciopiński.

 "Rynek dolara jest olbrzymi. Jeżeli chce się pożyczyć znaczną kwotę to jest to naturalny drugi rynek poza euro. Decyzji co do tego jeszcze nie ma, jest tylko możliwość. Jeżeli wybierać się już na rynek dolara, to z emisją o wartości co najmniej 1 mld dolarów" - dodał.

 Wierzyciele z Klubu Paryskiego to 16 krajów. Największy dług Polska ma wobec Francji (2,6 mld euro) i Niemiec (2 mld euro).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / MF: Optymalny termin spłaty Klubu Paryskiego to 31 marca