MF ostrzega: Wezwania do zapłaty 1 tys. zł plus odsetki są fałszywe

opublikowano: 29-09-2004, 18:47

Ministerstwo Finansów ostrzega, że fałszywe są wezwania do zapłacenia podatku w wysokości 1 tys. zł za rok 2002 oraz 347 zł odsetek, podpisane: "Z up. Inspektor Regionu" - poinformowali przedstawiciele resortu na środowej konferencji prasowej w Warszawie.

Wezwania są rozsyłane za pośrednictwem Poczty Polskiej do indywidualnych podatników. Noszą nagłówek Departamentu Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów i powołują się na "Główny Inspektorat Kontroli Skarbowej".

Jak poinformowali przedstawiciele resortu finansów, fałszywe wezwanie ma kilka błędów:

- nie ma takiego urzędu jak "Główny Inspektorat Kontroli

Skarbowej", jest Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej;

- nieprawdziwa jest podstawa prawna wezwania, czyli "Zarządzenie Min. Finansów z dnia 04.07.1999 r.";

- dokument jest podpisany "Z up. Inspektor Regionu", choć nie ma takiej funkcji w organach kontroli skarbowej;

- fałszywe są pieczęcie na tym dokumencie, w tym okrągła pieczęć z orłem w koronie i z nazwą "Departament Kontroli Skarbowej" w dolnej części pieczęci, umieszczona w dolnym lewym rogu wezwania.

Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Stanisław Stec zaapelował, aby nie dokonywać wpłat z tytułu tego wezwania. Poinformował, że najwięcej takich pism otrzymali obywatele z województwa podlaskiego. Dodał, że do tej pory do ministerstwa finansów zgłosiło się 10 osób, które dostały fałszywe wezwania.

Przypomniał, że wszelkich korekt rocznych rozliczeń podatkowych dokonuje urząd skarbowy właściwy dla danego podatnika, a nie departament kontroli skarbowej w ministerstwie finansów.

Jak powiedział dyrektor Departamentu Kontroli Skarbowej Sylwester Zając, właścicielem konta, na które wezwani mieliby wpłacać pieniądze, jest ktoś posługujący się nazwą "M. F GIKUS Warszawa".

"Nie jest to konto urzędu skarbowego", dodał Stec.

Stec poinformował, że resort już zawiadomił o sprawie prokuraturę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu