MF: Plan finansowy NBP na 2014 r. zakłada wynik na poziomie minus 3,1 mld zł

PAP
opublikowano: 03-09-2014, 16:56

Plan finansowy NBP na rok 2014 zakłada wynik finansowy banku na poziomie minus 3 mld 112 mln 200 tys. zł, co przekłada się na brak wpłaty z NBP do budżetu państwa - wynika z dokumentu Ministerstwa Finansów, do którego dotarła PAP.

"W 2015 r. nie przewiduje się wpływów do budżetu państwa pochodzących z wpłaty z zysku NBP. Plan finansowy NBP na rok 2014 zakłada ukształtowanie się wyniku finansowego banku centralnego na poziomie - 3.112.200 tys. zł, co przekłada się na brak wpłaty do budżetu państwa" - napisano.

"Należy jednak zaznaczyć, że wykonanie wyniku finansowego NBP na poziomie zaplanowanym charakteryzuje duża niepewność, ze względu na wrażliwość poszczególnych pozycji rachunku zysków i strat na zmiany czynników pozostających poza kontrolą banku centralnego, w tym w szczególności kursu złotego do walut obcych, w których utrzymywane są rezerwy dewizowe, stóp procentowych na światowych rynkach finansowych, a także płynności sektora bankowego" - dodano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane