MF planuje emisje zagraniczne za ok. 3,9 mld EUR w 2008 r.

ISB
opublikowano: 28-09-2007, 14:04

Ministerstwo Finansów planuje na 2008 rok emisje obligacji na rynki zagraniczne w wysokości 14,6 mld zł, czyli ok. 3,9 mld euro, poinformowała w piątek wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska. Jeszcze w tym roku możliwa jest emisja obligacji denominowanych w jenach, dodała.

"Na rynki zagraniczne planujemy emisje obligacji na kwotę 14,6 mld zł, czyli ok. 3,9 mld euro. Jest to kwota netto, ponieważ w przyszłym roku żadne papiery zagraniczne nie zapadają" - powiedziała Zajdel-Kurowska podczas konferencji prasowej.

Dodała, że wynika to z tego, że w 2008 roku przypada kumulacja spłat zadłużenia rat kapitałowych długu wobec Klubu Paryskiego. Ze względu na to we wcześniejszych latach tak planowano emisje papierów, aby właśnie w tym roku żadne obligacje nie zapadały.

"Rozważamy emisje na wszystkie główne rynki, czyli w strefie euro, do USA, na rynek szwajcarski, brytyjski i japoński" - powiedziała wiceminister.

Wyjaśniła, że rozszerzenie liczby rozważanych krajów ma na celu dywersyfikację klientów i rynków.

Podtrzymała, że resort rozważa emisję "samurajów". "Jeżeli do niej dojdzie, to na pewno w tym roku" - powiedziała Zajdel-Kurowska.

Wcześniej w piątek resort podał, że w IV kw. 2007 roku planowana jest emisja obligacji nominowanych w jenach o stałej stopie procentowej. Jej wartość uzależniona będzie od warunków rynkowych. Ministerstwo podkreślało, że "finansowanie zagraniczne będzie wynikać z potrzeb walutowych oraz utrzymywania rezerwy środków zabezpieczających proces finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa (złotowych i walutowych)".

"Priorytetem nadal pozostaje rynek krajowy. Minimalnym benchmarkiem dla papierów średnioterminowych [5-10 lat] jest 5 mld euro. Oczywiście, może być więcej, ale to jest minimum" - powiedziała też Zajdel-Kurowska. (ISB)

lk/tom

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / MF planuje emisje zagraniczne za ok. 3,9 mld EUR w 2008 r.