MF podtrzymuje prognozę 5 proc. wzrostu PKB w I kw. 2006

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-02-2006, 17:26

Dane o produkcji w styczniu potwierdzają korzystne trendy w gospodarce, a wzrost PKB w pierwszym kwartale 2006 roku może wynieść około 5 proc. - poinformował PAP Ludwik Kotecki, wicedyrektor departamentu polityki finansowej, analiz i statystyki w Ministerstwie Finansów.

Dane o produkcji w styczniu potwierdzają korzystne trendy w gospodarce, a wzrost PKB w pierwszym kwartale 2006 roku może wynieść około 5 proc. - poinformował PAP Ludwik Kotecki, wicedyrektor departamentu polityki finansowej, analiz i statystyki w Ministerstwie Finansów.

"Dane o produkcji są relatywnie bardzo dobre, nawet lepsze niż nasze oczekiwania, a to oznacza, że te trendy dotyczące produkcji, w szczególności produkcji eksportowej, są kontynuowane i będą kontynuowane. Nadal będziemy obserwować korzystne tendencje w przetwórstwie przemysłowym" - powiedział PAP w piątek Kotecki.

Produkcja przemysłowa w styczniu 2006 roku wzrosła o 9,5 proc. rdr, po wzroście o 9,6 proc. rdr w styczniu 2005 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 8,3 proc.

"Produkcja przemysłowa, mimo budownictwa, potwierdza nasze prognozy dotyczące pierwszego kwartału i nie będziemy zmieniać prognozy około 5 proc. wzrostu w pierwszym kwartale i 4,3 proc. w całym roku. Czekamy na dane z GUS dotyczące czwartego kwartału" - powiedział Kotecki.

W przetwórstwie przemysłowym odnotowano w styczniu 10 proc. wzrost rdr i spadek o 9,5 proc. mdm.

"Oczywiście rozczarowujące wyniki zanotowaliśmy w budownictwie, ale trzeba pamiętać o mrozach i ta część +budownictwa+ zaważyła na tak znacznym spadku" - dodał.

Produkcja budowlana spadła rdr o 7,8 proc., a mdm o 72,2 proc.

Paweł Czuryło

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane