MF podtrzymuje prognozę wzrostu PKB w II kwartale do 3 proc. i w 2005 r. do 3,7 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-06-2005, 15:38

Mirosław Gronicki, minister finansów podtrzymał prognozę wzrostu PKB w II kwartale tego roku do 3 proc. i w całym 2005 roku do 3,7 proc., mimo słabych danych o produkcji w maju.

Mirosław Gronicki, minister finansów podtrzymał prognozę wzrostu PKB w II kwartale tego roku do 3 proc. i w całym 2005 roku do 3,7 proc., mimo słabych danych o produkcji w maju.

- Jeżeli chodzi o wzrost PKB w tym roku, to na razie trzymamy tak jak jest, czyli 3,7 proc. W II kwartale będzie to ok. 3 proc. - powiedział Gronicki w odpowiedzi na pytanie, czy rewiduje swoje prognozy po majowych danych o produkcji.

- Pamiętajmy, że do tej pory nie ruszyły inwestycje. Mamy połączone 3 elementy: dobrze idący eksport, słabo idące inwestycje i stosunkowo słaby popyt konsumpcyjny. Przy dodatkowo jeszcze wyzbywaniu się zapasów, które były w ubiegłym roku zwiększane, takie są powody tego cyklu koniunkturalnego - dodał Gronicki.

- Bazując na tym, co wpływa w formie podatków, nie widzę jednak zagrożenia, jeśli chodzi o popyt. Przedsiębiorstwa produkują mniej, bo chcą się pozbyć zapasów. Dopóki nie zejdziemy z zapasami, będziemy mieli słabą produkcję - zaznaczył.

Produkcja przemysłowa w maju 2005 roku wzrosła o 0,9 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim iesiącem spadła o 4,8 proc. Ekonomiści szacowali wcześniej, że produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 3,2 proc. rdr, a prognozowany przedział wzrostu wynosił 1,5-7,0 proc. W ujęciu miesięcznym ekonomiści prognozowali spadek produkcji w maju o 2,1 proc. przy przedziale prognoz od spadku o 4,4 proc. do wzrostu o 0,9 proc.     mach/ jab/ dan/ je/

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MF podtrzymuje prognozę wzrostu PKB w II kwartale do 3 proc. i w 2005 r. do 3,7 proc.