MF: Polska liczy na poparcie innych członków UE w kwestii klasyfikacji OFE

25-11-2004, 12:16

Polski rząd liczy, że wraz z koalicją innych państw - członków Unii Europejskich - uda się przeforsować korzystne rozwiązania w kwestii zaliczenia składek do OFE do sektora finansów publicznych, powiedział w czwartek Krzysztof Zdanowski, doradca ministra finansów.

„Rysuje się koalicja państw, która pozwala nam mieć nadzieję, że sprawa zostanie rozstrzygnięta po naszej myśli” – powiedział Zdanowski podczas konferencji Oracle Polska o przygotowaniach do przyjęcia euro.

Polska wlicza do sektora finansów publicznych składki do OFE, dzięki czemu deficyt budżetowy jest mniejszy (w 2003 roku wyniósł 3,9% PKB, a przy zastosowaniu przyjętej definicji Eurostatu wyniósłby 5,5%). Według kryteriów z Maastricht, deficyt nie może przekraczać 3% PKB.

W połowie listopada media podawały, że rosną szanse na przekonanie większości członków UE do włączenia funduszy do sektora finansów publicznych. „Rzeczpospolita” pisała, że stojący w tym półroczu na czele Unii Holendrzy uznali klasyfikację funduszy za jedną z sześciu wskazanych reform paktu stabilizacji i wzrostu, który określa zasady funkcjonowania strefy euro. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MF: Polska liczy na poparcie innych członków UE w kwestii klasyfikacji OFE