MF prognozuje inflację w lutym i marcu na 0,9 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-03-2006, 11:07

Ministerstwo Finansów podwyższyło prognozę inflacji w lutym rok do roku do 0,9 proc. z 0,8 proc. szacowanych wcześniej i spodziewa się, że ceny miesiąc do miesiąca wzrosły o 0,1 proc.

Ministerstwo Finansów podwyższyło prognozę inflacji w lutym rok do roku do 0,9 proc. z 0,8 proc. szacowanych wcześniej i spodziewa się, że ceny miesiąc do miesiąca wzrosły o 0,1 proc.

    Równocześnie MF prognozuje, że inflacja w marcu rdr wyniesie 0,9 proc., a na koniec roku 1,5 proc.

    "Prognozujemy, że ceny w lutym średnio wzrosły w stosunku do stycznia o 0,1 proc., a inflacja dwunastomiesięczna wyniosła 0,9 proc." - powiedział PAP w środę Jacek Krzyślak, dyrektor departamentu polityki finansowej, statystyki i analiz w MF, zastrzegając jednak, że szacunki mogą się zmienić po rewizji przez GUS koszyka inflacyjnego.

    Według MF ceny żywności w lutym wzrosły w ujęciu miesięcznym  o 0,3 proc.

    "Ceny żywności wzrosły przede wszystkim za sprawą wzrostu cen warzyw (7 proc.). Natomiast niewiele obniżyły się ceny mięsa (spadek o 1 proc.)" - powiedział dyrektor.

    "Mamy do czynienia z ciekawą sytuacją jeśli chodzi o artykuły alkoholowe i tytoniowe, bo ceny ich, jak szacujemy, spadły o 0,2 proc. To przede wszystkim z powodu spadku cen wyrobów tytoniowych. To zaskakujące, bo mieliśmy podwyżkę akcyzy" - dodał.

    Jego zdaniem pozostałe ceny artykułów nieżywnościowych i usług wzrosły o 0,1 proc.

    Ceny paliw silnikowych, według szacunków resortu, spadły o 0,8 proc., a energia podrożała o 0,1 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane