MF: projektu ustawy o PPK w najbliższym czasie ma być przekazany do uzgodnień

  • PAP
opublikowano: 19-01-2018, 14:23
aktualizacja: 19-01-2018, 14:24

Trwają końcowe prace nad ostatecznym kształtem projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK); przekazanie projektu do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych powinno nastąpić w najbliższym czasie - poinformowało w piątek PAP Ministerstwo Finansów.

"Projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Obecnie trwają końcowe prace nad ostatecznym kształtem projektu ustawy" - poinformowało w komunikacie PAP biuro komunikacji i promocji Ministerstwa Finansów.

Jak dodano, "przekazanie projektu do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych powinno nastąpić w najbliższym czasie i wówczas zostanie on zamieszczony w BIP Rządowego Centrum Legislacji".

W piątek Puls Biznesu napisał, że "po miesiącach zawieszenia temat w otwartych funduszach emerytalnych wraca na agendę".

"Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że projekt ustawy o PPK wyjdzie z resortu finansów, który oficjalnie jest jego autorem, w ciągu najbliższych dwóch tygodni" - napisał Puls Biznesu. Według gazety "nic nie wskazuje na to, żeby zarysowany wcześniej harmonogram wejścia PPK w życie od 1 stycznia 2019 roku nie został dotrzymany".

W grudniu ub.r. premier Mateusz Morawiecki mówił, że w najbliższych miesiącach wprowadzona zostanie na ścieżkę legislacyjną sprawa pracowniczych planów kapitałowych, a także kwestia przyszłości OFE. Morawiecki pytany wówczas, czy po objęciu przez niego funkcji premiera, przyspieszą prace nad kolejnymi zmianami w OFE i nowym systemem pracowniczych planów kapitałowych przekonywał, że nie chce nikomu "robić przytyków" w sprawie tempa tych zmian, bo "system emerytalny to nie jest prosty system".

W listopadzie 2017 r. prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys mówił, że w programie PPK będzie mogło uczestniczyć ponad 11 mln osób pracujących, niezależnie od formy zatrudnienia (umowa o pracę czy umowa o zlecenie). "Mówimy o wszystkich pracownikach, niezależnie, czy firma jest bardzo mała, czy jest bardzo duża" - podkreślił.

"Z perspektywy pracownika wygląda to tak, że pracodawca jest zobowiązany utworzyć w miejscu pracy dla wszystkich pracowników Pracowniczy Plan Kapitałowy" - powiedział. Wskazał, że wszyscy pracownicy będą do tego planu automatycznie zapisani.

Podkreślił, że pieniądze gromadzone na PPK będą pieniędzmi prywatnymi ludzi, które będzie można pobrać z konta w każdej chwili. "Oczywiście, tak jak to jest w przypadku tych dzisiejszych IKE, IKZE będę musiał zwrócić te zachęty podatkowe, które pobrałem, ale po te pieniądze zawsze mogę sięgnąć" - dodał.

Mówił, że w przypadku przejścia na emeryturę będą do wyboru dwie opcje. "Wypłacam całość jednorazowo, wtedy odprowadzony jest podatek od zysków kapitałowych. Natomiast, jeżeli zadeklaruję, że będą to wypłaty w ratach przez co najmniej 10 lat, wtedy nie ma tego podatku" - tłumaczył wówczas.

Głównym dostarczycielem dla PPK - jak mówił - będą fundusze inwestycyjne. "Chcemy promować tzw. fundusze cyklu życia, zdefiniowanej daty, gdzie np. jako osoba młoda inwestuję w ten fundusz, jestem w funduszu cały czas, a polityka inwestycyjna się w nim automatycznie zmienia - na początku jest bardziej agresywna, później bardziej konserwatywna" - dodał.

Fundusze będą mogły inwestować również poza Polską.

Borys zaznaczył, że ten system nie ma nic wspólnego z systemem publicznym. "To jest system powszechnego oszczędzania. Jeżeli ja jako pracownik przeznaczę te 2 proc. mojego wynagrodzenia, czyli uwzględniając średnią krajową - 80 zł miesięcznie, ok. 1 tys. zł rocznie, to po kilkudziesięciu latach oszczędzania mam szansę zgromadzić kwotę między 100-200 tys. zł" - dodał.

Ministerstwo Finansów
Ministerstwo Finansów
WM, Puls Biznesu
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane