MF rozpoczyna zamianę papierów

Marek Knitter
opublikowano: 17-12-2001, 00:00

Już dziś inwestorzy indywidualni mogą składać dyspozycje zamiany obligacji trzyletnich TZ0202 na nowe papiery TZ0205. Zapisy będą przyjmowane w POK-ach do 10 stycznia. Cena zamiany jednej obligacji została ustalona na 99,80 zł. Ministerstwo Finansów planuje emisję nowych trzyletnich papierów w lutym 2002 roku.

— Bardzo dobre wyniki sprzedaży sierpniowych i listopadowych obligacji 3-letnich skłoniły nas do utrzymania wartości emisji w lutym 2002 r. na poziomie 1 mld zł. Liczymy, że wysoka podaż umożliwi zakup TZ0205 wszystkim inwestorom, którzy są zainteresowani tymi papierami — mówi Arkadiusz Kamiński, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w MF.

W sierpniu MF zdecydowało się na zwiększenie emisji obligacji z planowanych 6 mln do 10 mln sztuk. Listopadowe obligacje trzyletnie o łącznej wartości 1 mld zł zostały sprzedane w ciągu kilku dni. Należy jednak dodać, że wszystkie odsetki z papierów zakupionych do końca listopada nie będą podlegały opodatkowaniu. Biorąc pod uwagę jeszcze okres świąteczny, wynik z października, kiedy wymianie uległo ponad 2,5 mln sztuk obligacji TZ1104, raczej trudno będzie pobić. Odsetki z nowej emisji papierów będą już opodatkowane. W tej sytuacji optymizm resortu może ulec znacznemu pogorszeniu.

Obecnie w POK-ach są jeszcze do nabycia nowe obligacje 5-letnie, którymi można obracać na Giełdzie Papierów Wartościowych. Dziś na warszawskim parkiecie odbędzie się ich pierwsze notowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu