MF rozważa wydzielenie administracji podatkowej ze swoich struktur

PAP
opublikowano: 04-08-2015, 12:57

MF rozważa wydzielenie administracji podatkowej ze swoich struktur; cel to poprawa efektywności - wynika z projektu Strategii Rozwoju Administracji Podatkowej na lata 2016-2020.

"To nie jest przesądzone, bo nie nam o tym teraz przesądzać" - przyznaje wiceszef MF Jacek Kapica.

Pomysł resortu to m.in. odpowiedź na niekorzystny raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Z raportu MFW "Administracja Podatkowa – wyzwania modernizacyjne i priorytety strategiczne" opracowanego na zlecenie resortu finansów wynika, iż polska administracja podatkowa zbiera coraz mniej danin, zwłaszcza z VAT i CIT, jest niewydajna, a jej struktura sprzyja rozmywaniu odpowiedzialności.

Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział we wtorek podczas spotkania z dziennikarzami, że myśląc o wyodrębnieniu organizacyjnym administracji podatkowej ze struktury resortu finansów, warto też rozważyć reformę poboru innych części danin publicznych. Wskazał na część ZUS-u, która jest odpowiedzialna za pobór składek.

"Gdyby nastąpiło wydzielenie takiego organu poborczego z Ministerstwa Finansów, to pewnie logiczne byłoby połączenie go z częścią ZUS-u, która pobiera składki. Wtedy ZUS postałaby w części wypłacania świadczeń, która - nawiasem mówiąc - w publicznym odbiorze jest bardzo dobrze odbierana, a część poboru składek byłaby zintegrowana z podatkami. Jest to wizja nie na jutro, ale z punktu widzenia efektywności jak najbardziej zasadna" - powiedział Szczurek.

W projekcie Strategii jeden z rozdziałów poświęcono przygotowaniu administracji podatkowej do organizacyjnego wyodrębnienia ze struktur Ministerstwa Finansów. Wskazano, że przygotowana ma zostać analiza warunków i zaprojektowanie samodzielnej Administracji Podatkowej. Projektowana organizacja miałaby mieć "własny budżet, autonomię w dziedzinie zasobów ludzkich, odpowiednie zasoby materialne, kontrolę nad zarządzaniem własną technologią organizacyjną, a także pełną kontrolę wszystkich aspektów wsparcia IT, spójne z kierunkami rozwoju resortu finansów".

Obecny na spotkaniu wiceminister finansów Jacek Kapica zwrócił uwagę, że na razie jest mowa tylko o studium wykonalności takiego procesu. "To nie jest coś, co jest przesądzone, bo nie nam o tym teraz przesądzać. To kwestie poważnego przygotowania analizy SWOT, czyli: za i przeciw, szans i zagrożeń w tym zakresie (...). Musimy się zastanowić, jak zachować najlepsze doświadczenia tego, co teraz robimy w resorcie, poprawiając zarządzanie" - powiedział Kapica. "Nie chcielibyśmy tego tracić" - dodał. Poinformował, że na przygotowanie studium wykonalności potrzeba około dwóch lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / MF rozważa wydzielenie administracji podatkowej ze swoich struktur