MF spodziewa się obniżania wskaźnika CPI w kolejnych miesiącach

DI, PAP
opublikowano: 13-09-2011, 16:57

Po danych o inflacji za sierpień na  poziomie 4,3 proc. rdr, resort finansów spodziewa się, że w kolejnych miesiącach tego roku i w pierwszej połowie 2012 r. roczny wskaźnik CPI będzie się obniżał - komentuje dane GUS dla PAP wiceminister finansów, Ludwik Kotecki.

"Opublikowany przez GUS wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu okazał się zbliżony do prognozy MF (4,25 proc. rdr) i nieco wyższy od średniej prognozy analityków rynkowych (4,1-4,2 proc. rdr). Różnica w stosunku do prognozy MF wynikała przede wszystkim z podwyżek cen usług telekomunikacyjnych, w przypadku których w sierpniu zakończyły się promocje, oraz zakończonego już w końcu sierpnia czasowego wzrostu cen paliw. Zanotowany w sierpniu br. spadek cen żywności był zgodny z sezonowym wzorcem" - powiedział PAP Kotecki.

"Jednocześnie podtrzymuję scenariusz stopniowego obniżania się inflacji w kolejnych miesiącach roku bieżącego i w I połowie przyszłego" - dodał.

Zgodnie z opublikowanymi we wtorek danymi GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 4,3 proc. w stosunku do sierpnia 2010 roku, a w porównaniu z lipcem 2011 r. nie zmieniły się.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w sierpniu o 4,1 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MF spodziewa się obniżania wskaźnika CPI w kolejnych miesiącach