MF : sprzedaż obligacji oszczędnościowych w marcu druga najwyższa w historii

  • PAP
opublikowano: 14-04-2021, 09:59

W marcu br. nabywców znalazły obligacje oszczędnościowe warte 3 mld 904 mln zł; to drugi najwyższy wynik w historii - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Największą popularnością cieszyły się papiery 3-miesięczne.

MF podało, że na zakup obligacji 3-miesięcznych nabywcy indywidualni przeznaczyli 2 mld 11,8 mln zł, czyli 52 proc. sprzedaży. Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 4-letnie (33 proc.) i 2-letnie (8 proc.). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali papiery 10-letnie (6 proc.) i 3-letnie (0,3 proc.).

fot. Marek Wiśniewski
fot. Marek Wiśniewski

Na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+ przeznaczono 25,9 mln zł - podał resort. Przypomniał, że obligacje te kierowane są tylko do osób otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500+, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. "Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży, zatem ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie" - podało MF.

Cytowany w komunikacie wiceminister finansów Sebastian Skuza podkreślił, że zainteresowanie ofertą obligacji oszczędnościowych utrzymuje się na wysokim poziomie. "W marcu nabywców znalazły instrumenty detaliczne o łącznej wartości 3,9 mld zł - to drugi najwyższy wynik w historii" - wskazał.

Dodał, że wartość sprzedaży obligacji oszczędnościowych w pierwszym kwartale br. przekroczyła już 10 mld zł i jest aż o 41 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane