MF szuka kandydata do Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania

  • PAP
opublikowano: 05-01-2018, 14:24
aktualizacja: 05-01-2018, 14:24

Ministerstwo Finansów szuka kandydata do Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania. Ogłoszenie w tej sprawie resort finansów opublikował w piątek na swojej stronie internetowej.

"Ministerstwo Finansów ogłasza nabór do Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania, spośród pracowników szkół wyższych, jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk oraz instytutów badawczych (1 miejsce)" - napisano w komunikacie MF.

Z informacji PAP wynika, że nabór jest związany z rezygnacją, jesienią 2016 r., z członkostwa w radzie prof. Dominika Gajewskiego, w związku z otrzymaniem przez niego nominacji na sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Resor finansów poinformował, że w skład rady wchodzą m.in. dwie osoby powołane spośród pracowników szkół wyższych, jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk lub instytutów badawczych. Spośród zgłoszonych kandydatur minister rozwoju i finansów powoła członka rady, który będzie pełnił swoją funkcję do upływu czteroletniej kadencji rady.

"Powołanie konkretnego kandydata nastąpi po zasięgnięciu przez Ministra pisemnej opinii podmiotu zatrudniającego kandydata" - dodano.

Według MF, osoby powołane w skład rady muszą wykazywać się wiedzą, doświadczeniem i autorytetem w zakresie prawa podatkowego, systemu finansowego, rynków finansowych, obrotu gospodarczego lub międzynarodowego prawa gospodarczego. Ponadto kandydat musi mieć obywatelstwo polskie, korzystać z pełni praw publicznych, mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz nie być prawomocnie skazany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Rada została powołana na czteroletnią kadencję przez ministra finansów we wrześniu 2016 r., co było związane z wejściem w życie klauzuli przeciwko unikania opodatkowania. Wydaje ona opinie w sprawie stosowania tej klauzuli. Swoich przedstawicieli w radzie ma rząd, ale także doradcy podatkowi, przedsiębiorcy, samorządy i przedstawiciele wyższych uczelni.

Klauzula obejścia prawa weszła w życie 15 lipca br., jako narzędzie umożliwiające skuteczniejszą walkę z optymalizacją podatkową. W myśl klauzuli fiskus może uznać, że dana czynność podatnika, np. transakcja, została podjęta przede wszystkim lub tylko i wyłącznie w celu obniżenia podatku. W takim wypadku podatek zostanie określony we właściwej wysokości.

Klauzula ma zastosowanie tylko wtedy, gdyby korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa sztucznych czynności, przekraczała w roku podatkowym kwotę 100 tys. zł. Minister finansów ma wydawać tzw. opinie zabezpieczające, które mają gwarantować, że określone działania podatnika nie będą ocenione jako unikanie opodatkowania.

Ministerstwo Finansów
Ministerstwo Finansów
WM, Puls Biznesu
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane