MF: w 2020 r. dług publiczny poniżej 50 proc. PKB według definicji krajowej

  • PAP
opublikowano: 10-03-2021, 09:39

Według przewidywań Ministerstwa Finansów na koniec 2020 r. dług publiczny nie przekroczył najprawdopodobniej 50 proc. PKB według definicji krajowej i 60 proc. według definicji UE - powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński w środę podczas 13. Forum Gospodarczego.

Kościński powiedział, że ostatni rok był trudny zarówno dla gospodarki polskiej, jak i rynków światowych. "Jednak dzięki szybko uruchomionym środkom z budżetu państwa i funduszom unijnym mogliśmy skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom gospodarczym pandemii. Nasz pakiet wsparcia był większy od tych udzielonych przez inne państwa regionu, a nawet niejednokrotnie większy od pakietów zaproponowanych przez kraje bogatsze" - zauważył.

Tadeusz Kościński, fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum
Tadeusz Kościński, fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum

"Dobra sytuacja fiskalna Polski dziś wynika paradoksalnie z tego, że w trudnym momencie nie wahaliśmy się wygospodarować pieniędzy na pomoc firmom i ratowanie miejsc pracy. To wyróżnia nas na tle europejskim. Pomimo tej bezprecedensowej interwencji, według przewidywań Ministerstwa Finansów, na koniec 2020 r. dług publiczny nie przekroczył najprawdopodobniej 50 proc. PKB według definicji krajowej i 60 proc. według definicji Unii Europejskiej" - poinformował szef resortu finansów.

Według niego to jedne z najlepszych danych w UE.

"Prognoza Komisji (Europejskiej - PAP) to odpowiednio 57 proc. dla Polski i 94 proc. średnio dla wszystkich państw w Unii Europejskiej. Te obiecujące prognozy to wynik mądrego wyboru priorytetów i kierunków działań" - uważa minister. Dodał, że znalazły one wyraz w nowelizacji zeszłorocznego budżetu, jak i ustawy budżetowej na rok 2021.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane