MF: w 2020 r. dochody budżetu z podatku od gier wyniosą 2,5 mld zł

  • PAP
opublikowano: 28-08-2019, 15:23

W 2020 r. dochody budżetu z podatku od gier wyniosą 2,5 mld zł, z podatku od wydobycia niektórych kopalin - 1,7 mld zł, a z podatku od niektórych instytucji finansowych - prawie 4,9 mld zł - wynika z uzasadnienia projektu budżetu na przyszły rok.

Ministerstwo Finansów planuje, że dochody budżetu z podatku od gier wyniosą 2 mld 558,8 mln zł wobec przewidywanych 2 mld 216 mln zł w tym roku.

Resort wyjaśnia, że prognoza dochodów z tego podatku uwzględnia m.in. skutki finansowe wprowadzonego rozszerzenia zakresu dopuszczalnej działalności w zakresie gier hazardowych organizowanej w formie monopolu państwa. Na podstawie nowych przepisów dopuszczono urządzanie gier na automatach w salonach gier, które systematycznie uruchamiano począwszy od drugiej połowy 2018 r. Dodatkowo wprowadzono możliwość oferowania gier liczbowych i loterii pieniężnych przez internet oraz urządzania innych gier hazardowych przez internet.

Z podatku od wydobycia niektórych kopalin zaplanowano dochody w wysokości 1,7 mld zł wobec przewidywanych wpływów w wysokości 1,5 mld zł w 2019 r. W prognozie uwzględniono - tłumaczy MF - zmiany prawa w obszarze tego podatku oraz fakt, iż "od 1 stycznia 2020 r. rozpocznie się pobór tego podatku w zakresie ropy naftowej i gazu ziemnego".

Poza tym prognoza uwzględnia czynniki mające wpływ na stawkę podatku od wydobycia niektórych kopalin w odniesieniu do miedzi i srebra: kurs dolara, cenę tych metali na giełdach, średnie wydobycie tych kruszców w kraju.

"W przypadku prognozowanych dochodów z tego podatku w zakresie ropy naftowej uwzględniono kurs dolara amerykańskiego, cenę ustaloną przez Organization of the Petroleum Exporting Countries oraz wydobycie w kraju, natomiast w przypadku gazu ziemnego wzięto pod uwagę ceny na Towarowej Giełdzie Energii S.A. i wydobycie w kraju" - uzasadnia MF.

W odniesieniu do podatku od niektórych instytucji finansowych ministerstwo zaplanowało na 2020 r. dochody w kwocie 4 mld 878 mln zł wobec przewidywanych w 2019 r. dochodów w wysokości 4 mld 689 mln zł.

"Prognoza na 2020 r. zakłada realizację tempa wzrostu poszczególnych składowych tego podatku na poziomie 4 proc., co przyjęto w oparciu o analizę danych historycznych w tym zakresie oraz założenie jego utrzymania, czemu sprzyjać ma korzystna sytuacja gospodarcza" - napisano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane