MF: w budżecie na 2020 r. nie przewidziano wpłaty do budżetu z zysku NBP

W budżecie na 2020 r. nie przewidziano wpłaty do budżetu z zysku NBP za 2019 r. - wynika z projektu ustawy budżetowej na przyszły rok, opublikowanego w środę przez Ministerstwo Finansów.

"W 2020 r. nie planuje się wpłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego" - napisano.Ministerstwo wyjaśnia, że w 2020 r. NBP nie przewiduje wpłaty z zysku za 2019 r. "Należy przy tym zaznaczyć, że w celu przeciwdziałania negatywnemu wpływowi wahań kursu złotego na wynik finansowy NBP, ustawa o NBP zobowiązuje bank do tworzenia rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych. Proces dotwarzania wskazanej rezerwy do wymaganego poziomu, tj. kwoty niepokrytej skumulowanej straty z lat ubiegłych, będzie w najbliższych latach kontynuowany" - napisano w uzasadnieniu do projektu."Ponadto, wykonanie wyniku finansowego NBP charakteryzuje duża niepewność, ze względu na wrażliwość poszczególnych pozycji rachunku zysków i strat na zmiany czynników pozostających poza kontrolą banku centralnego, w tym w szczególności kursu złotego do walut obcych, w których utrzymywane są rezerwy dewizowe, stóp procentowych na światowych rynkach finansowych, a także płynności sektora bankowego" - czytamy.

MF: w budżecie na 2020 r. nie przewidziano wpłaty do budżetu z zysku NBP

  • PAP
opublikowano: 28-08-2019, 15:00

W budżecie na 2020 r. nie przewidziano wpłaty do budżetu z zysku NBP za 2019 r. - wynika z projektu ustawy budżetowej na przyszły rok, opublikowanego w środę przez Ministerstwo Finansów.

"W 2020 r. nie planuje się wpłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego" - napisano.

Ministerstwo wyjaśnia, że w 2020 r. NBP nie przewiduje wpłaty z zysku za 2019 r. "Należy przy tym zaznaczyć, że w celu przeciwdziałania negatywnemu wpływowi wahań kursu złotego na wynik finansowy NBP, ustawa o NBP zobowiązuje bank do tworzenia rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych. Proces dotwarzania wskazanej rezerwy do wymaganego poziomu, tj. kwoty niepokrytej skumulowanej straty z lat ubiegłych, będzie w najbliższych latach kontynuowany" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

"Ponadto, wykonanie wyniku finansowego NBP charakteryzuje duża niepewność, ze względu na wrażliwość poszczególnych pozycji rachunku zysków i strat na zmiany czynników pozostających poza kontrolą banku centralnego, w tym w szczególności kursu złotego do walut obcych, w których utrzymywane są rezerwy dewizowe, stóp procentowych na światowych rynkach finansowych, a także płynności sektora bankowego" - czytamy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane