Czytasz dzięki

MF sprzedało obligacje 3-letnie z ujemną rentownością za 2 mld EUR

  • PAP
opublikowano: 30-06-2020, 18:40

Wartość nominalna emisji 3-letnich obligacji wyniosła 2 mld euro, przy zgłoszonym popycie w wysokości prawie 6 mld euro - podał we wtorek resort finansów. Rentowność 3-letnich obligacji ustalono na -0,11 proc.; to trzecia emisja na rynku euro z ujemną rentownością w br.

"Po okresie zwiększonej zmienności na rynkach finansowych związanych z pandemią Covid-19 wycena polskiego długu na rynku międzynarodowym uległa istotnej poprawie" - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Jak dodano, "korzystając z dogodnych warunków rynkowych, wskazujących na możliwość osiągnięcia ujemnej rentowności, Ministerstwo Finansów zdecydowało się dzisiaj (tj. 30 czerwca 2020 r.) przeprowadzić emisję obligacji na rynku euro".

Początkowo planowano wyemitować obligacje o wartości nominalnej 1 mld euro. Z uwagi na rosnący popyt inwestorów, mimo poprawiającej się wyceny (bardziej ujemnej rentowności) w wyniku prowadzonych negocjacji, zdecydowano się ostatecznie podwoić kwotę emisji.

"W efekcie ustalono rentowność 3-letnich obligacji na poziomie -0,11 proc. Wartość nominalna emisji wyniosła 2 mld euro, przy zgłoszonym popycie w wysokości prawie 6 mld euro" - czytamy.

Resort przekazał, że to już trzecia emisja na rynku euro z ujemną rentownością w tym roku, a piąta w historii wszystkich emisji zagranicznych skarbowych papierów wartościowych.

"Inwestorzy po raz kolejny stanowczo potwierdzili zaufanie do fundamentów naszej gospodarki, jak również działań podjętych przez rząd, które mają ograniczyć negatywne skutki pandemii" - napisano.

MF podało, że struktura nabywców obligacji jest "mocno zdywersyfikowana". Pod względem geograficznym dominujący udział mają inwestorzy z Europy i ze Stanów Zjednoczonych. Jeśli chodzi o samych inwestorów, to odnotowano duże zainteresowanie ze strony banków centralnych i instytucji publicznych.

"Wskazuje to, że polski dług pozostaje atrakcyjną i bezpieczną przystanią dla stabilnych, dużych inwestorów, którzy szukają wysokiej jakości na międzynarodowych rynkach finansowych" - podkreśliło ministerstwo.

Emisję przeprowadzono na podstawie programu emisji obligacji średnioterminowych na rynku europejskim (EMTN). Kierownikami konsorcjum, które organizowało emisje, były banki: BNP Paribas, Citi, Goldman Sachs, HSBC, PKO BP i Société Générale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane