MF: we wrześniu oprocentowanie obligacji oszczędnościowych utrzymane na poziomie z sierpnia

  • PAP
opublikowano: 26-08-2019, 17:23

We wrześniu br. oprocentowanie obligacji oszczędnościowych zostało utrzymane na poziomie z sierpnia br. - informuje resort finansów w poniedziałkowym komunikacie.

"Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych utrzymane zostało na poziomie z sierpnia" - napisano.

"Zainteresowanie skarbowymi obligacjami oszczędnościowymi utrzymuje się na wysokim poziomie. Oprocentowanie wrześniowej oferty nie zmieni się w stosunku do sierpnia, co oznacza, że nadal będzie można nabyć obligacje skarbowe na korzystnych warunkach. Popularnością cieszą się obligacje inflacyjne - czteroletnie, dziesięcioletnie i rodzinne, w przypadku których marża zawsze gwarantuje zysk powyżej inflacji, co czyni je bardzo atrakcyjną propozycją i bezpiecznym sposobem na pomnażanie oszczędności" – komentuje cytowany w informacji wiceminister finansów Piotr Nowak.

Zgodnie z komunikatem oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 1,50 proc. w skali roku, a 2-letnich papierów skarbowych 2,10 proc. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,20 proc. dla 3-latek, 2,40 proc. dla 4-latek oraz 2,70 proc. dla 10-latek.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane są odpowiednio 2,80 proc. i 3,20 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

"Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,75 proc.

dla obligacji 6-letnich oraz 2,00 proc. dla 12-letnich" - wyjaśnia Nowak.

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze.

Jak podaje MF, w przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na

poziomie 1,25 proc. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje również w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy