MF: we wrześniu oprocentowanie obligacji powiązanych ze stopami NBP bez zmian

  • PAP
opublikowano: 25-08-2022, 14:31
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

We wrześniu oprocentowanie obligacji detalicznych powiązanych ze stopami NBP pozostanie bez zmian – poinformowało Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie.

„We wrześniu oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich, które oparte jest o obowiązującą stopę referencyjną NBP pozostaje na niezmienionym, atrakcyjnym poziomie. Nie zmieniamy również oprocentowania instrumentów detalicznych o zapadalności od 4 do 12 lat” – powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza, cytowany w czwartkowym komunikacie Ministerstwa Finansów.

Jak wynika z informacji MF, we wrześniu oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,5 proc., a 2-letnich 6,75 proc. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3 proc. w skali roku, a 3-letnich 6,5 proc. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane będą odpowiednio: 6,5 proc. dla 4-latek oraz 6,75 proc. dla 10-latek.

Resort wyjaśnił, że oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi 0 proc. dla obligacji 1-rocznych i 0,25 proc. dla obligacji 2-letnich. Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane będą odpowiednio 6,7 proc. i 7 proc. w pierwszym roku. Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży wynoszącej 1,5 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

„Obligacje skarbowe dają szerokie możliwości inwestowania. To oferta dla tych, którzy szukają krótko-, średnio- i długookresowych form oszczędzania o różnych zasadach oprocentowania (…). Rozpocząć oszczędzanie można już od 100 zł i nie ma ograniczeń odnośnie do maksymalnych kwot jakie chcemy przeznaczyć na ten cel. Proces zakupu obligacji skarbowych jest szybki i prosty – obligacje można nabyć z dowolnego miejsca i w dogodnym momencie przez internet, a także w placówkach banku PKO Banku Polskiego – powiedział wiceminister Sebastian Skuza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane