MF wykupiło obligacje Brady'ego za 588,2 mln dolarów

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 01-12-2006, 10:11

Ministerstwo Finansów wykupiło w listopadzie obligacje Brady'ego o łącznej wartości 588,2 mln dolarów.

Ministerstwo Finansów wykupiło w listopadzie obligacje Brady'ego o łącznej wartości 588,2 mln dolarów - poinformował resort w piątkowym komunikacie.

"Ministerstwo Finansów informuje, że w listopadzie 2006 r. zostało zakończone rozliczenie transakcji przedterminowego wykupu części obligacji zagranicznych Brady typu RSTA i PAR. W ramach operacji zostały wykupione obligacje o łącznej wartości nominalnej 588,2 mln dolarów, w tym typu RSTA o wartości nominalnej 160,2 mln dolarów (do wykupu pozostało 288,4 mln dolarów) oraz typu PAR o wartości nominalnej 428,0 mln USD (do wykupu pozostało 316,7 mln dolarów)" - poinformowało MF.

Jak podało ministerstwo przeprowadzone operacje stanowią kontynuację działań MF zmierzających do przedterminowej spłaty zobowiązań wobec wierzycieli skupionych w Klubie Paryskim oraz wynikających z konwersji zadłużenia wobec Klubu Londyńskiego.

"Wykup obligacji został dokonany poniżej wartości nominalnej w ramach transakcji zawieranych na rynku wtórnym. Wykup został sfinansowany ze środków z rachunku walutowego MF" - ocenia resort.

MF dodaje, że przedterminowy wykup na rynku obligacji Brady'ego oznacza poprawę wizerunku Polski na międzynarodowych rynkach finansowych w wyniku spadku zadłużenia powstałego z zamiany zobowiązań zaciągniętych w latach 70-tych i 80-tych i oszczędności w kosztach obsługi zadłużenia zagranicznego.

"W wyniku przeprowadzonych dotąd przez Ministerstwo Finansów operacji zarządzania długiem Skarbu Państwa, kwota pozostających do wykupu obligacji typu Brady, wyemitowanych w ramach realizacji porozumienia z Klubem Londyńskim, spadła z ok. 8 mld dolarów na koniec 1994 do ok. 0,6 mld dolarów" - podał resort.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane