MF zapowiada dalszą sprzedaż euro na rynku

DM TMS Brokers S.A.
21-04-2011, 19:42

Początek dzisiejszej sesji na rynku eurodolara przyniósł umocnienie europejskiej waluty do poziomu 1,4650. Z kolei w  kolejnych godzinach notowań inwestorzy prawdopodobnie zdecydowali się zrealizować zyski głównie z powodu zbliżających się Świąt oraz niepracujących jutro wielu istotnych rynków. W efekcie kurs EUR/USD około godziny 16:00 spadł do poziomu 1,4540.

Dziś na rynek napłynęła wypowiedź prezesa ECB, który stwierdził, że ostatnia podwyżka stóp procentowych w Eurolandzie nie musi oznaczać początku cyklu zaostrzania polityki pieniężnej. Dodał również, że nie ma oznak, które wskazywałyby na wystąpienie efektów drugiej rundy. Ta gołębia wypowiedź pozostawia pewną niepewność, co do przyszłej decyzji ECB ws. stóp.

Z kolei na krajowym rynku walutowym kluczowym wydarzeniem był komunikat po spotkaniu ministra finansów J. Rostowskiego z prezesem NBP M. Belką. Resort w porozumieniu z NBP zapowiedział regularne wymiany za pośrednictwem BGK środków unijnych na rynku walutowym. W tym roku Ministerstwo Finansów dysponuje kwotą 13-14 mld EUR. Z kolei w 2012 roku będzie to kwota około 17-18 mld EUR. Na decyzję o skali wymiany środków unijnych na rynku wpływ mieć będzie m.in. płynność. Do tej pory Resort kilkakrotnie już wymieniał środki na rynku często w celu przeciwdziałania niekorzystnym ruchom walut. Również teraz NBP zapowiedział przeciwdziałanie niepokojącym zmianą wartości złotego, co wpisuje się w statutowe założenia polityki pieniężnej. Argumentem za wymianą środków na rynku, a nie w Narodowym Banku Polskim jest również chęć niezwiększania nadpłynności w krajowy sektorze bankowym.

Komunikat ten spowodował istotne umocnienie złotego w relacji do euro. Kurs EUR/PLN około godziny 13:40 spadł o ponad 1 proc. do poziomu 3,9365. Tak silna reakcja złotego wynikała prawdopodobnie również z dzisiejszej, mniejszej płynności na rynku.

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

MF zapowiada dalszą sprzedaż euro na rynkuMF zapowiada dalszą sprzedaż euro na rynku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM TMS Brokers S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / MF zapowiada dalszą sprzedaż euro na rynku