MFW: Chiny będą napędzać globalny wzrost gospodarczy w najbliższych latach

opublikowano: 07-04-2021, 09:08

Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest przekonany, że to Chiny będą w nadchodzących latach lokomotywą wychodzącej z kryzysu globalnej gospodarki

Chiny będą odpowiedzialne za 20 proc. całkowitego wzrostu globalnego PKB w okresie pięciu lat kończącym się z upływem 2026 roku. W 2020 roku globalny PKB spadł o 2,8 bln USD, najmocniej od Wielkiego Kryzysu. W latach 2021-2026 ma wzrosnąć o ponad 28 bln USD do 122 bln USD. Po Chinach największy wkład do wzrostu globalnego PKB mają mieć USA i Indie, a pierwszą piątkę dopełniają jeszcze Japonia i Niemcy, wynika z szacunków MFW.

Eksperci Funduszu prognozują, że globalna gospodarka wzrośnie w tym roku o 6 proc. Tempo wzrostu będzie jednak słabło w miarę upływu lat i w 2026 roku będzie wynosić 3 proc.

MFW spodziewa się wyraźnego powiększenia różnicy między najbogatszymi i najbiedniejszymi krajami. Podkreśla niebezpieczeństwo wynikające z wysokiego tempa wychodzenia z kryzysu gospodarki USA. Wzrost stóp procentowych w tym kraju zagraża odbudowie gospodarek rozwijających się o wysokim zadłużeniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane