MFW: gromadzą się burzowe chmury następnego kryzysu

opublikowano: 11-12-2018, 13:01

Wiceszef MFW David Lipton ostrzega, że gromadzą się burzowe chmury następnego globalnego kryzysu finansowego, pisze The Guardian.

Lipton przekonuje, że świat jest obecnie gorzej przygotowany do kryzysu niż był dekadę temu, kiedy zaczynał się ostatni.

- Jak się mówi: napraw dach dopóki słońce świeci. Tak jak wielu innych, widzę gromadzące się burzowe chmury i obawiam się, że przygotowania środków zaradczych na czas kryzysu nie są zakończone – powiedział wiceszef Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Lipton zwrócił uwagę, że pojedyncze kraje mogą nie mieć dostatecznych środków, aby przeciwdziałać następnej recesji. Wezwał rządy, aby wspólnie rozwiązać problemy mogące spowodować kolejny krach.

- Powinniśmy mieć obawy co do potencjału polityki monetarnej – podkreślił Lipton, odnosząc się do niskiego poziomu stóp utrzymywanego wciąż przez banki centralne.

Wiceszef MFW zwrócił również uwagę na wysoki poziom zadłużenia państw, co ograniczy możliwość obniżania podatków i zwiększania wydatków w czasie kryzysu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, theguardian.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu