Czytasz dzięki

MFW i Bank Światowy wzywają do zawieszenia spłat długów państw biednych

  • PAP
opublikowano: 25-03-2020, 17:54

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Bank Światowy zaapelowały w środę w komunikacie do wierzycieli, by ułatwili walkę z pandemią państwom biednym, zwłaszcza zrzeszonym w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Rozwoju (IDA), zawieszając spłaty ich zadłużenia.

Kraje IDA, które są kredytobiorcami, zamieszkuje jedna czwarta światowej populacji oraz jedna trzecia wszystkich ludzi żyjących w skrajnej nędzy. IMF i Bank Światowy przypomniały w swym komunikacie, że kraje te będą najbardziej dotknięte pandemią koronawirusa.

Zawieszenie spłat kredytów pozwoli tym państwom na zachowanie płynności i zyskanie na czasie, dzięki czemu będą w stanie "ocenić wpływ kryzysu (na swe gospodarki) oraz ich potrzeby finansowe" - głosi oświadczenie MFW i BŚ, które zaapelowały też do państw G20 o wsparcie w realizacji planu pomocy krajom ubogim.

Na początku marca obie instytucje ogłosiły, że gotowe są udzielić "awaryjnego finansowania" państwom biednym zarówno w sytuacjach, w których dochodzi do kryzysu humanitarnego, jak i wtedy, gdy epidemia grozi krachem finansowym.

Fundusz i Bank poinformowały, że wykorzystają wszelkie dostępne im instrumenty - finansowanie awaryjne, doradztwo, czy wsparcie techniczne - by jak najlepiej wspomóc kraje walczące z epidemią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy