Czytasz dzięki

MFW: indeks niepewności dużo wyżej niż w minionych dekadach

opublikowano: 10-09-2019, 07:54

Nowy indeks Międzynarodowego Funduszu Walutowego, pokazujący niepewność handlu międzynarodowego, jest prawie 10-krotnie wyżej niż wynosiły maksima z poprzednich dekad. Eksperci uważają, że obawy dotyczące globalnego handlu zredukują globalny wzrost o 0,75 pkt. procentowego w tym roku.

Najmocniej dotknięte niepewnością dotyczącą handlu międzynarodowego, wynikającą z toczącego się konfliktu handlowego USA i Chin, są obie Ameryki i region Azji-Pacyfiku, twierdzi Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Jego indeks bazuje na raportach Economist Intelligence Unit począwszy od 1996 roku. Powstaje przez policzenie występowania słowa „niepewność” w raportach EIU w pobliżu takich słów jak „cła”, „protekcjonizm” i „handel”.

Po prawie 20 latach stabilności indeks World Trade Uncertainty zaczął rosnąć około trzeciego kwartału ubiegłego roku, co wynikało z wprowadzenia przez USA ceł na import z Chin. Po krótkim okresie uspokojenia indeks mocno ruszył w górę w pierwszym kwartale 2019 roku, co wynikało ze zwiększenia od 1 marca ceł w USA na import z Chin.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś,

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu