MFW: japońska gospodarka poradzi sobie bez Igrzysk Olimpijskich

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-04-2021, 16:40

Jeśli dojdzie do kolejnego przełożenia czy nawet całkowitego odwołania Igrzysk Olimpijskich w Tokio, nie zaszkodzi to japońskiej gospodarce, twierdzi Międzynarodowy Fundusz Walutowy, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Instytucja jest przekonana, że skutki ewentualnej negatywnej decyzji ws. tych najbardziej prestiżowych na świecie zawodów nie będą bardzo bolesne dla gospodarki, niemniej jednak, wymagać to będzie rządowego ukierunkowanego wsparcia dla najmocniej dotkniętych tym firm, szczególnie małych.

W ostatnich dniach ponownie odżyły obawy o możliwe kolejne przeniesienie terminu Igrzysk. Wpłynęło na to zwiększenie liczby nowych infekcji Covid-19 oraz wolno postępujący program szczepień.

Jak na razie, japoński rząd nadal działa zgodnie z harmonogramem, który przewiduje rozpoczęcie imprezy w lipcu. Igrzyska pierwotnie miały odbyć się w 2020 r., ale storpedował je wybuch pandemii koronawirusa.

MFW podkreślił, że szczególnie narażone są przedsiębiorstwa z sektora usług oraz turystycznego, szczególnie małych i średnich, i to na nich głównie powinna skupić się ewentualna pomoc rządu.

Analiza sugeruje, że odwołanie Igrzysk może obniżyć wzrost ich sprzedaży o ponad 5 proc. – napisał MFW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane