MFW kazał prezydentowi ujawnić majątek przed przyznaniem pomocy krajowi

opublikowano: 27-12-2019, 11:43

Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce, aby sprawujący od 40 lat władzę prezydent Gwinei Równikowej ujawnił swój majątek zanim kraj otrzyma dalszą pomoc finansową.

Gwinea Równikowa walczy z kryzysem, którego skutkiem był spadek PKB afrykańskiego kraju o jedną trzecią w ubiegłym roku. Jednocześnie prezydent Teodoro Obiang Nguema Mbasogo jest oskarżany przez prokuratorów w USA i Francji o trwonienie bogactwa kraju pochodzącego z posiadanych złóż ropy.

Uzgodniony z władzami kraju program pomocy MFW przewiduje zwiększenie transparentności finansów Gwinei Równikowej, poprawę sposobu rządzenia, a także realizację reform umożliwiających walkę z korupcją, ogłosił Lisandro Abrego, szef misji MFW w afrykańskim kraju.

- Władze mają wprowadzić obowiązkową publikację danych o stanie majątku dla urzędników wyższego szczebla – podkreślił.

W ubiegłym tygodniu MFW zgodziło się na wsparcie Gwinei Równikowej kwotą 280 mln USD. Jej część, 40 mln USD, już została przekazana. Media przypomniały, że to równowartość wydatków w latach 2010-2011 najstarszego syna prezydenta na nieruchomości na czterech kontynentach, a także pamiątki po Michaelu Jacksonie. Nie tak dawno, we wrześniu, władze Szwajcarii uzyskały 27 mln USD z licytacji luksusowych samochodów odebranych synowi prezydenta. Jedno z nich, Lamborghini Veneno z limitowanej serii, zostało sprzedane za 8,4 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane